LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Cutivate (Fluticasone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Cutivate (Rp) krem 0,5 mg/g 1 tuba 15 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
19,00
Cena
100% (zł):
19,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Cutivate (Rp) maść 0,05 mg/g 1 tuba 15 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
19,00
Cena
100% (zł):
19,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Cutivate

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

GlaxoSmithKline Ireland Ltd.

Co zawiera lek Cutivate?

Lek Cutivate występuje w postaci kremu i maści na skórę. Obie pozycje leku są dostępne na receptę.

  • Cutivate krem
    1 g kremu zawiera 0,5 mg mikronizowanego propionianu flutykazonu. Lek zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry. Lek zawiera imidomocznik (który uwalnia śladowe ilości formaldehydu) i w związku z tym może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Lek zawiera alkohol cetostearylowy i może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).
  • Cutivate maść
    1 g maści zawiera 0,05 mg mikronizowanego propionianu flutykazonu. Lek zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry.

Jak działa lek Cutivate?

Propionian flutykazonu należy do grupy leków nazywanych kortykosteroidami o silnym działaniu. Zastosowany na skórę łagodzi stan zapalny i świąd.

Kiedy stosować lek Cutivate?

Lek Cutivate jest wskazany do leczenia miejscowego zmian zapalnych i świądu w chorobach skóry reagujących na leczenie kortykosteroidami, takich jak: atopowe zapalenie skóry (w tym wyprysk atopowy i dziecięcy), wyprysk pieniążkowaty, alergiczny wyprysk kontaktowy, świerzbiączka guzkowa, świerzbiączka ograniczona, łuszczyca (z wyłączeniem zmian uogólnionych), liszaj płaski, toczeń rumieniowaty (jako leczenie wspomagające postaci skórnej), łojotokowe zapalenie skóry (jako leczenie wspomagające), duże odczyny po ukąszeniach owadów.
Lek Cutivate może być stosowany w erytrodermiach, jako ograniczone miejscowe leczenie wspomagające kortykoterapię ogólną.
Lek w postaci kremu jest szczególnie wskazany do stosowania na wilgotne i sączące się zmiany skórne. Lek w postaci maści jest szczególnie wskazany do stosowania na suche, liszajowate, łuszczące się zmiany skórne.

Jak stosować lek Cutivate?

Lekarz dobierze właściwą dla pacjenta postać leku Cutivate, poinformuje o sposobie dawkowanie leku oraz określi czas jego stosowania.

Sposób podawania

Lek należy stosować na skórę. Niewielką ilością leku pokrywa się chorobowo zmienione miejsca na skórze. Po nałożeniu leku należy umyć ręce, chyba że skóra dłoni jest miejscem stosowania leku.

Kiedy lek Cutivate nie może być stosowany?

Leku Cutivate nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (propionian flutykazonu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Cutivate nie należy stosować u dzieci w pierwszym roku życia.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Cutivate?

Przed zleceniem stosowania leku Cutivate lekarz wykluczy przeciwwskazania i środki ostrożności z tym związane oraz przekaże zalecenia dotyczące prawidłowego stosowania tego leku. Należy poinformować lekarza, jeśli objawy nie ustąpią lub zaostrzą się. Szczególnie ostrożnie należy stosować lek u dzieci (w wieku powyżej 1. roku życia). Należy unikać stosowania leku na uszkodzoną skórę, długotrwałego stosowania oraz stosowania na dużej powierzchni ciała (szczególnie u dzieci). Ostrożnie stosować lek na skórę twarzy. Chronić oczy i śluzówki przed kontaktem z lekiem; unikać stosowania leku na powieki. Ostrożnie stosować lek u pacjentów z łuszczycą. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku należy zwrócić się do lekarza.

Jak stosować lek Cutivate z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty, suplementach diety i kosmetykach.

Czy można stosować lek Cutivate w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz decyduje o możliwości stosowania leku Cutivate u kobiet w ciąży i u kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Cutivate?

W trakcie stosowania leku Cutivate mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej mogą wystąpić świąd i miejscowe pieczenie skóry. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas leczenia pojawią się objawy podrażnienia lub reakcje alergiczne.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Cutivate?

Długotrwałe lub nieprawidłowe stosowanie leku może spowodować wystąpienie ogólnych objawów niepożądanych charakterystycznych dla kortykosteroidów. W razie zastosowania większej niż zalecona ilości leku lub przypadkowego połknięcia leku (np. przez dziecko) należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać lek Cutivate?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Cutivate - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem