LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Etiagen (Quetiapine)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Etiagen (Rp) tabletki powlekane 25 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
6,01
0,00
Cena
100% (zł):
8,36
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Etiagen (Rp) tabletki powlekane 100 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
6,85
0,00
Cena
100% (zł):
48,06
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Etiagen (Rp) tabletki powlekane 200 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
5,13
0,00
Cena
100% (zł):
90,75
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Etiagen

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Mylan Ireland Ltd.

Co zawiera lek Etiagen?

Lek Etiagen występuje w postaci tabletek w trzech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 25 mg, 100 mg lub 200 mg kwetiapiny (w postaci fumaranu kwetiapiny). Lek zawiera laktozę, dlatego pacjenci, u których występuje nietolerancja pewnych cukrów, powinni skonsultować się z lekarzem przed zażyciem tego leku.

Jak działa lek Etiagen?

Kwetiapina należy do grupy leków przeciwpsychotycznych. Działanie leku polega na blokowaniu receptorów dla neuroprzekaźników w mózgu, które odgrywają rolę w schizofrenii i chorobie dwubiegunowej. Blokowanie tych receptorów pomaga w normalizacji aktywności mózgu i łagodzi objawy choroby.

Kiedy stosować lek Etiagen?

Lek Etiagen jest stosowany w leczeniu szeregu chorób, takich jak: depresja w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej, mania, schizofrenia.

Jak stosować lek Etiagen?

Dawkę leku Etiagen odpowiednią dla każdego pacjenta oraz długość leczenia określa lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia. Przed zaprzestaniem stosowania leku lekarz może zalecić stopniowe zmniejszanie jego dawki.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować raz na dobę wieczorem lub dwa razy na dobę, w zależności od choroby pacjenta. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Tabletki można przyjmować z pokarmem lub bez pokarmu.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Etiagen?

W przypadku pominięcia dawki leku pacjent powinien ją przyjąć jak najszybciej. Jeżeli zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki, należy poczekać do tego momentu. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Etiagen nie może być stosowany?

Leku Etiagen nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (kwetiapinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować, jeśli pacjent przyjmuje następujące leki: niektóre leki stosowane w leczeniu zakażeń HIV, azolowe leki przeciwgrzybicze, antybiotyki takie jak erytromycyna lub klarytromycyna, nefazodon.
Leku Etiagen nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Etiagen?

Przed przepisaniem leku Etiagen lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o jego zastosowaniu ustali zasady kontroli leczenia. Jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku, należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecone przez lekarza. Należy natychmiast poinformować lekarza lub udać się do szpitala, jeżeli po zastosowaniu leku Etiagen wystąpią myśli o samookaleczeniu, myśli samobójcze lub nasilenie depresji. Należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu podczas terapii lekiem Etiagen.

Jak stosować lek Etiagen z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Etiagen z jedzeniem i piciem?

Nie należy pić soku grejpfrutowego podczas stosowania leku Etiagen, gdyż może on wpływać na jego działanie.

Czy można stosować lek Etiagen w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Etiagen w ciąży, chyba, że lekarz zaleci inaczej. Leku Etiagen nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Etiagen?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Etiagen są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej mogą wystąpić: zawroty głowy, ból głowy, suchość w ustach, uczucie senności, wzrost masy ciała, nieprawidłowe ruchy mięśni (w tym trudności w rozpoczęciu zamierzonego ruchu, drżenia, niepokój lub sztywność mięśni), zmiany stężenia trójglicerydów i cholesterolu całkowitego we krwi, szybkie bicie serca, nieprawidłowe bicie serca, niestrawność lub zaparcia, uczucie osłabienia, niskie ciśnienie krwi przy wstawaniu, niezwykłe sny i koszmary senne, zwiększone uczucie głodu. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Etiagen?

W razie przyjęcia zbyt dużej ilości leku Etiagen należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Etiagen wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Etiagen może powodować senność - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych, dopóki pacjent nie przekona się, jak lek na niego wpływa.

Jak przechowywać lek Etiagen?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek nie wymaga specjalnych warunków przechowywania.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Etiagen - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem