LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Kventiax (Quetiapine)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Kventiax 25 mg (Rp) tabletki powlekane 25 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
5,47
0,00
Cena
100% (zł):
7,82
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Kventiax 100 mg (Rp) tabletki powlekane 100 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
7,87
0,00
Cena
100% (zł):
49,08
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Kventiax 200 mg (Rp) tabletki powlekane 200 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
7,20
0,00
Cena
100% (zł):
92,82
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Kventiax 300 mg (Rp) tabletki powlekane 300 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
6,13
0,00
Cena
100% (zł):
134,55
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Kventiax

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Krka d.d., Novo mesto

Co zawiera lek Kventiax?

Lek Kventiax to tabletki powlekane w 4 dawkach, które są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 25 mg, 100 mg, 200 mg lub 300 mg kwetiapiny (w postaci hemifumaranu kwetiapiny). Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Kventiax?

Kwetiapina należy do grupy leków przeciwpsychotycznych. Działanie leku polega na blokowaniu receptorów dla neuroprzekaźników w mózgu, które odgrywają rolę w schizofrenii i chorobie dwubiegunowej. Blokowanie tych receptorów pomaga w normalizacji aktywności mózgu i łagodzi objawy choroby.

Kiedy stosować lek Kventiax?

Lek Kventiax jest stosowany w leczeniu kilku chorób, takich jak: epizody depresyjne w przebiegu choroby dwubiegunowej, mania, schizofrenia.

Jak stosować lek Kventiax?

Dawkę leku Kventiax ustala lekarz indywidualnie, określając również czas prowadzonej terapii. Nie należy nagle odstawiać leku bez porozumienia z lekarzem ze względu na ryzyko wystąpienia objawów odstawienia; lek należy odstawiać stopniowo.

Sposób podawania

Kventiax może być przyjmowany z posiłkiem lub niezależnie od posiłków. Lek należy przyjmować raz na dobę przed snem lub dwa razy na dobę, w zależności od choroby. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Kventiax?

Pominiętą dawkę należy przyjąć, gdy tylko pacjent sobie o niej przypomni. Jeśli zbliża się pora zastosowania kolejnej dawki, należy odczekać i przyjąć lek o zwykłej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Kventiax nie może być stosowany?

Leku Kventiax nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (kwetiapinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować tego leku w razie jednoczesnego stosowania następujących leków: niektóre leki stosowane w zakażeniach HIV, leki z grupy azoli stosowane w zakażeniach grzybiczych, antybiotyki erytromycyna lub klarytromycyna, nefazodon.
Leku Kventiax nie należy stosować u pacjentów w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Kventiax?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Kventiax konieczny jest wywiad lekarski i analiza przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Jeśli leczenie zostanie rozpoczęte, co pewien czas konieczne będą konsultacje z lekarzem w celu kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecone przez lekarza. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala, jeśli wystąpią myśli o samookaleczeniu lub myśli samobójcze, albo depresja ulegnie pogłębieniu. Należy zachować ostrożność w piciu napojów alkoholowych podczas przyjmowania leku Kventiax.

Jak stosować lek Kventiax z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Kventiax z jedzeniem i piciem?

Nie należy pić soku grejpfrutowego w okresie stosowania leku Kventiax, ponieważ może to mieć wpływ na działanie leku.

Czy można stosować lek Kventiax w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz zadecyduje, czy lek Kventiax będzie mógł być zastosowany u kobiety, która jest w ciąży. Leku Kventiax nie należy stosować u kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Kventiax?

Podczas przyjmowania leku Kventiax mogą pojawić się działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są omówione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane to: zawroty głowy, ból głowy, suchość w jamie ustnej, uczucie senności, zwiększenie masy ciała, nieprawidłowe skurcze mięśni, zmiany stężenia we krwi triglicerydów i cholesterolu całkowitego, szybkie bicie serca, nieprawidłowe bicie serca, zaparcia, zaburzenia żołądkowe, osłabienie, obniżenie ciśnienia tętniczego podczas wstawania, nietypowe sny i koszmary senne, zwiększenie łaknienia. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Kventiax?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza lub pojechać do najbliższego szpitala.

Czy lek Kventiax wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Kventiax powoduje senność, w związku z tym nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, dopóki pacjent nie upewni się, jak lek na niego wpływa.

Jak przechowywać lek Kventiax?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych wymagań dotyczących przechowywania leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Kventiax - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem