LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Pinexet (Quetiapine)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Pinexet 25 mg (Rp) tabletki powlekane 25 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
5,31
0,00
Cena
100% (zł):
8,25
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pinexet 100 mg (Rp) tabletki powlekane 100 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
9,45
0,00
Cena
100% (zł):
51,71
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pinexet 200 mg (Rp) tabletki powlekane 200 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
10,17
0,00
Cena
100% (zł):
96,92
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pinexet 300 mg (Rp) tabletki powlekane 300 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
10,65
0,00
Cena
100% (zł):
140,25
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Pinexet

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera lek Pinexet?

Lek Pinexet jest dostępny na receptę jako tabletki powlekane w czterech dawkach.
1 tabletka powlekana zawiera 25 mg, 100 mg, 200 mg lub 300 mg kwetiapiny w postaci fumaranu. Tabletkę w dawce 300 mg można podzielić na dwie równe dawki. Lek zawiera laktozę - pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją niektórych cukrów powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Pinexet?

Kwetiapina należy do grupy leków przeciwpsychotycznych. Działanie leku polega na blokowaniu receptorów dla neuroprzekaźników w mózgu, które odgrywają rolę w schizofrenii i chorobie dwubiegunowej. Blokowanie tych receptorów pomaga w normalizacji aktywności mózgu i łagodzi objawy choroby.

Kiedy stosować lek Pinexet?

Lek Pinexet jest stosowany w leczeniu: epizodów depresyjnych w przebiegu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych, manii, schizofrenii.

Jak stosować lek Pinexet?

Dawkowanie leku Pinexet i czas stosowania ustala lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać przyjmowania leku; przerwanie leczenia musi odbywać się powoli ze stopniowym zmniejszaniem dawki leku.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować raz na dobę przed snem lub dwa razy na dobę, w zależności od rodzaju schorzenia. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą; można je przyjmować z pokarmem lub bez pokarmu.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Pinexet?

Jeżeli została pominięta jedna dawka leku, należy ją zażyć jak najszybciej. Jeśli czas pozostały do kolejnej dawki jest niedługi, należy odczekać i zażyć dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Pinexet nie może być stosowany?

Leku Pinexet nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (kwetiapinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować tego leku w razie jednoczesnego stosowania następujących leków: niektóre leki stosowane w zakażeniu wirusem HIV, leki z grupy azoli stosowane w zakażeniach grzybiczych, antybiotyki erytromycyna lub klarytromycyna, nefazodon.
Lek Pinexet nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Pinexet?

Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Pinexet, lekarz zaleci leczenie tym lekiem i poda zasady kontroli terapii. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecane przez lekarza. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala, jeśli wystąpią myśli o samookaleczeniu lub myśli samobójcze, albo depresja ulegnie pogłębieniu. W trakcie leczenia należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu.

Jak stosować lek Pinexet z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Pinexet z jedzeniem i piciem?

W okresie przyjmowania leku Pinexet nie należy spożywać soku grejpfrutowego (może on wpływać na sposób działania leku).

Czy można stosować lek Pinexet w ciąży i okresie karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Pinexet?

Podczas stosowania leku Pinexet mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są omówione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane to: zawroty głowy, ból głowy, suchość w jamie ustnej, senność, zwiększenie masy ciała, nieprawidłowe skurcze mięśni, zmiany stężenia we krwi triglicerydów i cholesterolu całkowitego, zmniejszone stężenie hemoglobiny, przyspieszenie czynności serca, nieprawidłowe bicie serca, zaparcia, podrażnienia żołądka, osłabienie, obniżenie ciśnienia tętniczego podczas wstawania, nietypowe sny i koszmary senne, zwiększenie łaknienia. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Pinexet?

W przypadku zastosowania większej dawki leku niż zalecana należy natychmiast skonsultować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem.

Czy lek Pinexet wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Pinexet powoduje senność. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do czasu poznania, w jaki sposób lek wpływa na organizm pacjenta.

Jak przechowywać lek Pinexet?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Pinexet - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem