LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Kwetina (Quetiapine)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Kwetina (Rp) tabletki powlekane 25 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
4,97
0,00
Cena
100% (zł):
7,32
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Kwetina (Rp) tabletki powlekane 100 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
7,07
0,00
Cena
100% (zł):
48,28
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Kwetina (Rp) tabletki powlekane 200 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
5,59
0,00
Cena
100% (zł):
91,21
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Kwetina

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.

Co zawiera lek Kwetina?

Lek Kwetina to tabletki w trzech dawkach, dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 25 mg, 100 mg lub 200 mg kwetiapiny (w postaci fumaranu kwetiapiny). Lek zawiera laktozę, dlatego pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją pewnych cukrów powinni skonsultować się z lekarzem rozpoczęciem stosowania tego leku.

Jak działa lek Kwetina?

Kwetiapina należy do grupy leków przeciwpsychotycznych. Działanie leku polega na blokowaniu receptorów dla neuroprzekaźników w mózgu, które odgrywają rolę w schizofrenii i chorobie dwubiegunowej. Blokowanie tych receptorów pomaga w normalizacji aktywności mózgu i łagodzi objawy choroby.

Kiedy stosować lek Kwetina?

Lek Kwetina jest stosowany w leczeniu schizofrenii oraz epizodów depresyjnych i manii w przebiegu choroby dwubiegunowej.

Jak stosować lek Kwetina?

Odpowiednią dawkę leku Kwetina i czas leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku bez porozumienia z lekarzem - lekarz zaleci stopniowe zmniejszanie dawki leku przed przerwaniem leczenia aby uniknąć objawów odstawienia.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z pokarmem lub bez pokarmu. W zależności od choroby może być przyjmowany raz na dobę przed snem lub dwa razy na dobę. Tabletki należy połykać w całości i popijać wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Kwetina?

W razie pominięcia dawki leku należy ją przyjąć jak najszybciej po przypomnieniu sobie o tym. Jednak jeśli zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki, należy odczekać i przyjąć kolejną dawkę o tej zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Kwetina nie może być stosowany?

Leku Kwetina nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (kwetiapinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie wolno stosować tego leku, jeśli pacjent przyjmuje następujące leki: niektóre leki stosowane w zakażeniu wirusem HIV, leki stosowane w zakażeniach grzybiczych z grupy azoli, antybiotyki takie jak erytromycyna lub klarytromycyna, lek nefazodon stosowany w leczeniu depresji.
Lek Kwetina nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Kwetina?

Przed zaordynowaniem terapii lekiem Kwetina lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku i określi zalecenia dotyczące kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać przepisanej dawki leku. Jeśli u pacjenta wystąpią myśli samobójcze, myśli o samookaleczeniu lub nasilenie depresji, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala. Podczas stosowania leku Kwetina należy ograniczyć spożywanie alkoholu.

Jak stosować lek Kwetina z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Kwetina z jedzeniem i piciem?

W okresie przyjmowania leku Kwetina nie należy spożywać soku grejpfrutowego, ponieważ może on wpływać na działanie leku.

Czy można stosować lek Kwetina w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o możliwości stosowania leku Kwetina u kobiet w ciąży. Podczas przyjmowania tego leku pacjentka nie może karmić piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Kwetina?

W ulotce dołączonej do opakowania przedstawione są działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Kwetina. Najczęstsze działania niepożądane to: zawroty głowy, ból głowy, suchość w ustach, senność, zwiększenie masy ciała, nietypowe ruchy mięśni (utrudnienie rozpoczęcia ruchu, drżenie, niepokój ruchowy, sztywność mięśni), zwiększenie stężenia triglicerydów i cholesterolu we krwi, przyspieszone bicie serca, nierównomierne bicie serca, zaparcia, niestrawność, osłabienie, obniżone ciśnienie krwi podczas wstawania, nietypowe sny i koszmary senne, zwiększenie apetytu. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Kwetina?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy lek Kwetina wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

W czasie leczenia lekiem Kwetina może występować senność - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do momentu poznania swojej reakcji na ten lek.

Jak przechowywać lek Kwetina?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Kwetina - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Kwetina - powiązane artykuły

Poniedziałek, 23 października 2023

Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 - nowości na liście aptecznej Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 r. – informacje ogólne Nowa lista refundacyjna od 1...

Więcej »
Poniedziałek, 23 października 2023

Zmiany na bezpłatnej liście dla seniorów 65+ od 1 listopada 2023 Listopadowa lista refundacyjna – informacje ogólne Listopadowa lista refundacyjna – nowości na bezpłatnej...

Więcej »
Poniedziałek, 23 października 2023

Zmiany na bezpłatnej liście dla dzieci do 18 lat od 1 listopada 2023 Listopadowa lista refundacyjna – informacje ogólne Listopadowa lista refundacyjna – nowości na bezpłatnej...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem