LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ketonal forte (Ketoprofen)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ketonal forte (Rp) tabletki powlekane 100 mg 20 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
22,90
Cena
100% (zł):
22,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ketonal forte (Rp) tabletki powlekane 100 mg 30 szt.
Refundacja
50%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
9,82
0,00
Cena
100% (zł):
14,93
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ketonal forte

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sandoz GmbH

Co zawiera Ketonal forte?

Lek Ketonal forte występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 100 mg ketoprofenu. Lek zawiera laktozę i dlatego pacjenci ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją niektórych cukrów powinni skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa Ketonal forte?

Ketoprofen jest lekiem przeciwbólowym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Kiedy stosować Ketonal forte?

Lek Ketonal forte stosuje się w leczeniu zapalnych, zwyrodnieniowych i metabolicznych schorzeń reumatycznych oraz w łagodzeniu niektórych objawów zespołów bólowych. Wskazaniami do stosowania leku są: reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, bolesne miesiączkowanie, bóle o umiarkowanym nasileniu.

Jak stosować Ketonal forte?

Dawkowanie leku Ketonal forte dla poszczególnych schorzeń i czas stosowania ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować podczas posiłków, popijając co najmniej połową szklanki wody lub mleka. Lekarz może zalecić jednoczesne przyjmowanie leków zobojętniających kwas solny w żołądku w celu zmniejszenia ryzyka szkodliwego działania leku Ketonal forte na przewód pokarmowy.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ketonal forte?

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Ketonal forte nie może być stosowany?

Leku Ketonal forte nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ketoprofen) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku, jeśli u pacjenta wystąpiła w przeszłości duszność, napad astmy oskrzelowej, obrzęk śluzówki nosa, reakcja skórna albo innego rodzaju reakcja alergiczna po zastosowaniu ketoprofenu lub podobnie działających leków (takich jak kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne).
Lek Ketonal forte nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 15 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ketonal forte?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Ketonal forte lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku i zadecyduje czy można rozpocząć leczenie. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecane dla poszczególnych schorzeń. Co pewien czas należy skonsultować się z lekarzem w celu kontroli leczenia. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę działającą przeciwbólowo i nie należy stosować leku Ketonal forte dłużej niż jest to konieczne. Przyjmowanie takich leków jak Ketonal forte może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zawału serca lub udaru mózgu, które zwiększa się w przypadku długotrwałego przyjmowanie dużych dawek leku. Jeśli podczas stosowania leku Ketonal forte wystąpią zaburzenia widzenia (np. niewyraźne widzenie), należy przerwać przyjmowanie leku i zwrócić się do lekarza. Pacjenci z reakcjami nadwrażliwości na światło słoneczne lub fototoksycznością w wywiadzie będą dokładnie obserwowani przez lekarza podczas przyjmowania tego leku. U osób w podeszłym wieku wymagana jest szczególna ostrożność i podczas leczenia i regularna kontrola przez lekarza.

Jak stosować Ketonal forte z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie zaleca się jednoczesnego stosowania innych leków zawierających niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym np. kwasu acetylosalicylowego lub selektywnych inhibitorów cyklooksygenazy 2 (COX-2). Należy zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania leków, które mogą zwiększać ryzyko powstawania owrzodzeń lub krwawienia, takich jak doustne kortykosteroidy, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny stosowane m.in. w leczeniu depresji, leki przeciwzakrzepowe (takie jak warfaryna) lub leki hamujące agregację płytek krwi (takie jak kwas acetylosalicylowy).

Czy można stosować Ketonal forte w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Ketonal forte nie wolno stosować w ostatnich 3 miesiącach ciąży. Podczas pierwszych 6 miesięcy ciąży lub w okresie karmienia piersią o zastosowaniu leku Ketonal forte decyduje lekarz. Jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna o tym poinformować lekarza.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ketonal forte?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas stosowania leku Ketonal forte, są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
W razie wystąpienia następujących działań niepożądanych należy przerwać przyjmowanie leku Ketonal forte i jak najszybciej zwrócić się do lekarza lub do najbliższego szpitala: napad astmy oskrzelowej; obrzęk twarzy, warg lub gardła, powodujący trudności w połykaniu lub oddychaniu, szybkie bicie serca, zmniejszenie ciśnienia krwi, świąd i wysypka skórna; pieczenie, uporczywy ból żołądka, krwawe wymioty, silny ból brzucha lub smoliste stolce; pęcherze, złuszczanie się skóry lub krwawienie w obrębie skóry ze świądem lub bez, grudkowata wysypka.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ketonal forte?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy Ketonal forte wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Ketonal forte może wywołać u niektórych pacjentów zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia i drgawki - w razie wystąpienia takich objawów nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać Ketonal forte?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze do 25°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ketonal forte - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem