LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Nipas (Acetylsalicylic acid)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Nipas (OTC) tabletki dozębodołowe 32 mg 50 szt. n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 29,00 Cena 100% (zł): 29,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Nipas

Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy Galena

SKŁAD
1 tabletka zawiera 32 mg kwasu acetylosalicylowego. 1 tabletka zawiera 17 mg
laktozy jednowodnej i 3 mg parahydroksybenzoesanu propylu.

Wskazania

Do stosowania w stomatologii: suche zapalenie zębodołu oraz przywierzchołkowe i rozlane zapalenie zębodołu, stany po wyłuszczeniu małych zropiałych torbieli, stany po dłutowaniu zębów i uszkodzeniu zębodołu po zabiegach.

Dawkowanie

Zazwyczaj stosowana dawka jednorazowa to 1 do 3  tabletek. W cięższych przypadkach preparat można stosować wielokrotnie.
Czas trwania leczenia
Jednorazowa dawka (1 do 3 tabletek) powoduje ustąpienie dolegliwości na kilkanaście godzin. Stosowanie preparatu zaleca się do momentu ustąpienia dolegliwości bólowych i (lub) rozpoczęcia procesu gojenia przez ziarninowanie. Całkowite ustąpienie bólu obserwuje się na ogół po 3-4 dniach stosowania preparatu, przy codziennie zmienianych opatrunkach.
Sposób podawania
Po wstępnym  przepłukaniu zębodołu ciepłym 3% roztworem wodorowęglanu sodu lub 0,9% roztworem chlorku sodu, bez uprzedniego łyżeczkowania umieszcza się preparat w zębodole. Następnie zębodół przykrywa się tamponem na okres 20 minut. Po tym czasie tabletka ulega spęcznieniu i rozpuszczeniu, osłaniając zakończenia nerwowe i chroniąc ściany zębodołu przed dostępem śliny.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, inne salicylany lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Skaza krwotoczna. Ostatni trymestr ciąży.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Nie są znane działania niepożądane podczas miejscowego stosowania kwasu acetylosalicylowego.

UWAGI
Preparat należy stosować ostrożnie u pacjentów przyjmujących środki przeciwzakrzepowe.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

reklama

banerbaner