LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Rosucard (Rosuvastatin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Rosucard (Rp) tabletki powlekane 10 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
28,00
Cena
100% (zł):
28,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Rosucard (Rp) tabletki powlekane 20 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
38,00
Cena
100% (zł):
38,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Rosucard

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zentiva k.s.

Co zawiera Rosucard?

Lek Rosucard występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 10 mg lub 20 mg rozuwastatyny (w postaci soli wapniowej). Tabletkę 10 mg można podzielić na dwie równe dawki. Lek zawiera laktozę - jeśli u pacjenta stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Rosucard?

Rozuwastatyna należy do grupy leków zwanych statynami, które regulują stężenie lipidów we krwi.

Kiedy stosować Rosucard?

Lek Rosucard jest zalecany do stosowania u dorosłych, młodzieży oraz u dzieci w wieku 6 lat lub starszych ze zwiększonym stężeniem cholesterolu we krwi, co oznacza występowanie ryzyka zawału serca lub udaru. Lek Rosucard jest zalecany u pacjentów, u których zmiana diety i zwiększenie ilości ćwiczeń fizycznych okazały się niewystarczające do uzyskania prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi. Pacjent stosujący lek Rosucard powinien jednocześnie stosować dietę z obniżoną ilością cholesterolu i ćwiczenia fizyczne.
Lek Rosucard jest również zalecany, jeśli u pacjenta występują inne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru lub podobnych chorób.

Jak stosować Rosucard?

Dawkowanie leku Rosucard, sposób podawania i czas stosowania leku ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek Rosucard można przyjmować raz na dobę o dowolnej porze, z jedzeniem lub bez jedzenia. Tabletkę należy połykać w całości, popijając wodą. Zaleca się przyjmowanie leku o stałej porze każdego dnia.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Rosucard?

W razie pominięcia dawki leku Rosucard należy przyjąć kolejną dawkę następnego dnia o zwyklej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Rosucard nie może być stosowany?

Leku Rosucard nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (rozuwastatynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Rosucard nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Rosucard?

Przed przepisaniem leku Rosucard lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Zadecyduje czy lek może być zastosowany oraz wyznaczy wizyty kontrolne. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Należy przerwać stosowanie leku Rosucard i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią bóle lub inne dolegliwości mięśni, które utrzymują się dłużej niż można się spodziewać. Podczas leczenia lekarz zaleci wykonywanie prób wątrobowych w regularnych odstępach czasu. Podczas przyjmowania leku Rosucard należy unikać spożywania nadmiernej ilości alkoholu.

Jak stosować Rosucard z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Rosucard w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku Rosucard u kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku, powinna natychmiast przerwać przyjmowanie leku i poinformować o tym lekarza. Kobiety w wieku rozrodczym podczas przyjmowania leku Rosucard powinny stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Rosucard?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas leczenia lekiem Rosucard, są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Rosucard i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w razie wystąpienia następujących objawów: obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła), który może powodować trudności w połykaniu i oddychaniu; silny świąd skóry z grudkami; bóle lub inne dolegliwości mięśni utrzymujące się dłużej niż można się spodziewać; objawy zespołu toczniopodobnego (wysypka, zaburzenia stawów i wpływ na komórki krwi); ciężkie zmiany pęcherzowe na skórze ciała, ustach, oczach i w okolicy narządów płciowych; objawy zapalenia wątroby (takie jak zażółcenie skóry i oczu, świąd, ciemne zabarwienie moczu, jasne zabarwienie kału, utrata apetytu); silny ból brzucha (jako objaw zapalenia trzustki).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Rosucard?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Rosucard wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Większość pacjentów może prowadzić pojazdy i obsługiwać maszyny w okresie stosowania leku Rosucard. U niektórych osób podczas leczenia lekiem Rosucard mogą wystąpić zawroty głowy - jeśli pojawi się ten objaw, przed prowadzeniem pojazdów lub obsługą maszyn należy skonsultować się z lekarzem.

Jak przechowywać Rosucard?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Rosucard - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem