LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Alpraxil (Alprazolam)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Alpraxil (Rp) tabletki 0,25 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
21,00
Cena
100% (zł):
21,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Alpraxil (Rp) tabletki 0,5 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
23,00
Cena
100% (zł):
23,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Alpraxil (Rp) tabletki 1 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
31,00
Cena
100% (zł):
31,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Alpraxil

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Biofarm Sp. z o.o.

Co zawiera lek Alpraxil?

Lek Alpraxil jest dostępny na receptę w postaci tabletek w 3 dawkach.
1 tabletka zawiera 0,25 mg, 0,5 mg lub 1 mg alprazolamu. Linia podziału na tabletce ułatwia tylko jej przełamanie w celu łatwiejszego połknięcia, a nie podział na równe dawki. Lek zawiera laktozę, dlatego pacjenci ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją pewnych cukrów powinni omówić to z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku.

Jak działa lek Alpraxil?

Alprazolam należy do grupy leków nazywanych benzodiazepinami i wykazuje działanie przeciwlękowe.

Kiedy stosować lek Alpraxil?

Lek Alpraxil jest wskazany w leczeniu objawów stanów lękowych u osób dorosłych, wyłącznie w sytuacjach, w których objawy są nasilone, uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie lub są bardzo uciążliwe dla pacjenta. Lek Alpraxil jest przeznaczony wyłącznie do krótkotrwałego stosowania.

Jak stosować lek Alpraxil?

Lekarz przekaże informacje o odpowiedniej dawce leku Alpraxil. Leczenie powinno trwać jak najkrócej. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku; lekarz przedstawi schemat stopniowego zmniejszania dawki leku.

Sposób podawania

Tabletki należy przyjmować doustnie.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Alpraxil?

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Alpraxil nie może być stosowany?

Leku Alpraxil nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (alprazolam), inne benzodiazepiny lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Alpraxil nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Alpraxil?

Przed wprowadzeniem leczenia lekiem Alpraxil lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem tego leku oraz przeanalizuje leki przyjmowane jednocześnie przez pacjenta. Lekarz przekaże informację o ograniczonym czasie leczenia, o konieczności stopniowego zmniejszania dawki podczas odstawiania leku oraz o możliwości wystąpienia reakcji z odstawienia. Należy dostosować się do zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leku i nie przekraczać zaleconej przez niego dawki leku. Lekarz będzie regularnie oceniał stan pacjenta i konieczność dalszego leczenia. Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości związane z leczeniem. Lek może powodować uzależnienie fizyczne i psychiczne. Stosowanie leku należy przerwać i porozumieć się z lekarzem, jeśli wystąpi niepokój ruchowy, pobudzenie psychoruchowe, drażliwość, agresja, urojenia, gniew, koszmary senne, omamy, psychozy, niewłaściwe zachowanie lub inne zaburzenia zachowania. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu Alpraxil przed planowaną operacją. Nie wolno spożywać alkoholu podczas przyjmowania leku Alpraxil.

Jak stosować lek Alpraxil z innymi lekami?

Lek Alpraxil może wpływać na działanie innych leków lub inne leki mogą wpływać na jego działanie, dlatego tak ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Alpraxil w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz poinformuje pacjentki w ciąży lub karmiące piersią o wpływie leku Alpraxil na płód lub karmione piersią dziecko.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Alpraxil?

Działania niepożądane towarzyszące stosowaniu leku Alpraxil są omówione w ulotce dołączonej do opakowania. Działania niepożądane zwykle obserwuje się na początku terapii; ustępują one w miarę kontynuowania leczenia lub po zmniejszeniu dawki. W razie utrzymywania się lub uciążliwości działań niepożądanych należy poinformować o tym lekarza. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Lek Alpraxil może powodować uzależnienie fizyczne i psychiczne. Jeśli dojdzie do wytworzenia uzależnienia fizycznego nagłe przerwanie stosowania leku może wywołać objawy odstawienia (takie jak ból głowy, ból mięśni, nasilony lęk, uczucie napięcia, pobudzenie, dezorientacja, drażliwość, poczucie zmiany otoczenia lub własnej osoby, zaburzenia słuchu, sztywność i mrowienie kończyn, nadwrażliwość na światło, dźwięki i dotyk, omamy, bezsenność i zmiany nastroju).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Alpraxil?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego przyjęcia leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala.

Czy lek Alpraxil wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Alpraxil zaburza sprawność psychofizyczną - podczas stosowania tego leku nie należy prowadzić pojazdów lub obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Alpraxil?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących temperatury przechowywania leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Alpraxil - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem