LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Alprox (Alprazolam)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Alprox (Rp) tabletki 0,25 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
11,30
Cena
100% (zł):
11,30
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Alprox (Rp) tabletki 0,5 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
15,80
Cena
100% (zł):
15,80
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Alprox (Rp) tabletki 1 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
23,90
Cena
100% (zł):
23,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Alprox

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Orion Corporation

Co zawiera lek Alprox?

Lek Alprox występuje w postaci tabletek w trzech dawkach i jest dostępny na receptę.
1 tabletka zawiera 0,25 mg, 0,5 mg lub 1 mg alprazolamu. Linia podziału na tabletce ułatwia tylko jej rozkruszenie w celu łatwiejszego połknięcia, a nie podział na równe dawki. Lek zawiera laktozę - u pacjentów ze stwierdzoną nietolerancją niektórych cukrów konieczne jest omówienie tego z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Alprox?

Alprazolam należy do grupy leków nazywanych benzodiazepinami i wykazuje działanie przeciwlękowe.

Kiedy stosować lek Alprox?

Lek Alprox może być stosowany w leczeniu objawów stanów lękowych u dorosłych w sytuacjach, w których objawy są nasilone, uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie lub są bardzo uciążliwe dla pacjenta. Lek Alprox jest przeznaczony tylko do krótkotrwałego stosowania.

Jak stosować lek Alprox?

Lekarz ustala dawkę leku Alprox dla każdego pacjenta na podstawie nasilenia objawów. Leczenie powinno trwać jak najkrócej. Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem. Jeśli lekarz podejmie decyzję o zakończeniu leczenia, przekaże zalecenia odnośnie stopniowego zmniejszania dawki leku.

Sposób podawania

Tabletki należy przyjmować doustnie, popijając szklanką wody lub innego płynu.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Alprox?

W sytuacji pominięcia dawki leku pacjent powinien jak najszybciej przyjąć zapomnianą dawkę. Jeśli jednak zbliża się pora przyjęcia kolejnej dawki, nie należy przyjmować dawki pominiętej. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Alprox nie może być stosowany?

Leku Alprox nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (alprazolam), inne benzodiazepiny lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Alprox nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Alprox?

Przed wprowadzeniem leczenia lekiem Alprox lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad. Po przeanalizowaniu przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku, zapoznaniu się z innymi lekami stosowanymi przez pacjenta, lekarz przekaże informacje o ograniczonym czasie terapii lekiem Alprox, o stopniowym zmniejszaniu dawki podczas jego odstawiania oraz o możliwości wystąpienia reakcji z odstawienia. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leku i nie przekraczać zalecanej dawki leku. Lekarz będzie regularnie oceniał stan pacjenta i możliwość kontynuacji leczenia. Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Stosowanie leku Alprox może prowadzić do fizycznego i psychicznego uzależnienia od tego leku. Należy przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta występują nieprzewidywane reakcje, np. niepokój ruchowy, pobudzenie, drażliwość, napady agresji, koszmary senne, nagła bezsenność, omamy, psychozy, nieadekwatne zachowanie, majaczenie lub inne zaburzenia zachowania. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Alprox, jeśli u pacjenta planowany jest zabieg chirurgiczny. W okresie stosowania leku Alprox nie wolno spożywać alkoholu.

Jak stosować lek Alprox z innymi lekami?

Lek Alprox może wpływać na działanie innych leków lub inne leki mogą wpływać na jego działanie, dlatego tak ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Alprox w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz wyjaśni, czy lek Alprox może być stosowany w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Alprox?

Działania niepożądane leku Alprox są szczegółowo objaśnione w ulotce dołączonej do opakowania. Działania niepożądane zwykle obserwuje się na początku terapii i zazwyczaj ustępują one w miarę kontynuowania leczenia lub po zmniejszeniu dawki. Jeśli działania niepożądane będą utrzymywać się lub będą zbyt uciążliwe, należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Lek może powodować uzależnienie fizyczne i psychiczne. Nagłe przerwanie przyjmowania leku Alprox może wywołać objawy odstawienia, np. ból głowy, ból mięśni, silny lęk, uczucie napięcia, zaburzenia snu, niepokój ruchowy, splatanie i drażliwość), a w ciężkich przypadkach także depersonalizację, derealizację, zwiększoną ostrość słuchu, utratę czucia, uczucie mrowienia w kończynach, nadwrażliwość na światło, dźwięki i dotyk, omamy.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Alprox?

W sytuacji przyjęcia większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego zażycia tabletek, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub do szpitala.

Czy lek Alprox wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas terapii lekiem Alprox należy unikać prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Alprox?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Alprox - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem