LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Goprazol (Omeprazole)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Goprazol 20 mg (Rp) kapsułki dojelitowe twarde 20 mg 28 szt.
Refundacja
50%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
6,20
0,00
Cena
100% (zł):
12,39
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Goprazol

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

S-Lab Sp. z o.o.

Co zawiera lek Goprazol?

Lek Goprazol jest dostępny na receptę w postaci kapsułek dojelitowych.
1 kapsułka dojelitowa zawiera 20 mg omeprazolu. Lek zawiera sacharozę, dlatego przed jego zastosowaniem należy poinformować lekarza o nietolerancji niektórych cukrów, jeśli występuje ona u pacjenta; zawartość sacharozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.

Jak działa lek Goprazol?

Omeprazol należy do grupy leków nazywanych inhibitorami pompy protonowej. Jego działanie polega na hamowaniu wydzielania kwaśnego soku żołądkowego.

Kiedy stosować lek Goprazol?

U dorosłych lek Goprazol jest stosowany w leczeniu:
- choroby refluksowej przełyku (GERD);
- wrzodów dwunastnicy lub wrzodów żołądka;
- owrzodzeń zakażonych bakteriami Helicobacter pylori;
- owrzodzeń spowodowanych przez niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) oraz w celu zapobiegania rozwojowi owrzodzeń podczas przyjmowania NLPZ;
- zespołu Zollingera-Ellisona.
U dzieci powyżej 1. roku życia oraz masie ciała co najmniej 10 kg lek Goprazol jest stosowany w leczeniu choroby refluksowej przełyku (GERD).
U dzieci i młodzieży w wieku powyżej 4 lat lek Goprazol jest stosowany w leczeniu owrzodzeń zakażonych bakteriami Helicobacter pylori.

Jak stosować lek Goprazol?

Dawkę odpowiednią dla pacjenta określa lekarz, ustala również czas trwania leczenia. Leczenie można przerwać po konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Zaleca się przyjmowanie kapsułek rano; można je przyjmować razem z posiłkiem lub na czczo. Kapsułki należy połykać w całości, popijając połową szklanki wody. Nie wolno żuć ani kruszyć kapsułek.
W razie trudności z połykaniem kapsułek (u dorosłych lub dzieci) należy otworzyć kapsułkę i połknąć jej zawartość bezpośrednio, popijając szklanką wody lub wsypać zawartość do szklanki wody niegazowanej, dowolnego kwaśnego soku owocowego (np. jabłkowego, pomarańczowego lub ananasowego) lub do musu jabłkowego. W każdym przypadku należy wymieszać mieszaninę bezpośrednio przed wypiciem i wypić mieszaninę od razu po sporządzeniu lub w czasie 30 minut od sporządzenia. Należy dobrze wypłukać szklankę wodą w ilości pół szklanki i wypić płyn. Cząstki stałe zawierają lek - nie należy ich żuć ani kruszyć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Goprazol?

W razie pominięcia dawki leku, należy ją przyjąć jak najszybciej. Jeśli zbliża się pora przyjęcia kolejnej dawki leku, nie należy przyjmować pominiętej dawki, lecz kontynuować przyjmowanie leku według dotychczas ustalonego schematu. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Goprazol nie może być stosowany?

Leku Goprazol nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (omeprazol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie może być stosowany, jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie na inne inhibitory pompy protonowej (np. pantoprazol, lanzoprazol, rabeprazol, esomeprazol). Leku Goprazol nie wolno stosować, jeżeli pacjent przyjmuje nelfinawir stosowany w leczeniu zakażenia wirusem HIV.
Nie należy podawać leku Goprazol dzieciom w 1. roku życia lub z masą ciała poniżej 10 kg.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Goprazol?

Przed przepisaniem leku Goprazol potrzebny jest wywiad lekarski oraz analiza przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Lekarz będzie regularnie sprawdzał efekty leczenia i objawy choroby. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. Przyjmowanie leku Goprazol, zwłaszcza w okresie dłuższym niż rok, może nieznacznie zwiększać ryzyko wystąpienia złamań kości biodrowej, kości nadgarstka lub kręgosłupa, dlatego pacjent powinien poinformować lekarza, jeśli rozpoznano u niego osteoporozę lub przyjmuje leki z grupy kortykosteroidów. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas stosowania leku pojawią się jakiekolwiek wątpliwości.

Jak stosować lek Goprazol z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Goprazol w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o możliwości stosowania leku Goprazol u kobiet w ciąży i u kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Goprazol?

W trakcie stosowania leku Goprazol mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Częste działania niepożądane tego leku to: ból głowy, biegunki, ból żołądka, zaparcia, wzdęcia, nudności lub wymioty oraz łagodne polipy żołądka. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy wstrzymać przyjmowanie leku i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas leczenia pojawią się następujące objawy: obrzęk warg, języka lub gardła, wysypka, utrudnienie przełykania, zaczerwienienie skóry z towarzyszącymi pęcherzami lub złuszczaniem, zażółcenie skóry, ciemny mocz.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Goprazol?

W sytuacji przyjęcia większej liczby kapsułek należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Goprazol wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas przyjmowania leku Goprazol mogą pojawić się zawroty głowy oraz zaburzenia widzenia; w razie ich wystąpienia nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Jak przechowywać lek Goprazol?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Goprazol - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem