LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ortanol Plus (Omeprazole)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ortanol 20 Plus (Rp) kapsułki dojelitowe twarde 20 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
25,50
Cena
100% (zł):
25,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ortanol 20 Plus (Rp) kapsułki dojelitowe twarde 20 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
44,60
Cena
100% (zł):
44,60
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ortanol 40 Plus (Rp) kapsułki dojelitowe twarde 40 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
46,50
Cena
100% (zł):
46,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ortanol Plus

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sandoz GmbH

Co zawiera lek Ortanol Plus?

Lek Ortanol Plus jest dostępny na receptę w postaci kapsułek dojelitowych w dwóch dawkach.
1 kapsułka dojelitowa zawiera 20 mg lub 40 mg omeprazolu. Lek zawiera sacharozę - pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją niektórych cukrów powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku; zawartość sacharozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.

Jak działa lek Ortanol Plus?

Omeprazol należy do grupy leków nazywanych inhibitorami pompy protonowej. Jego działanie polega na hamowaniu wydzielania kwaśnego soku żołądkowego.

Kiedy stosować lek Ortanol Plus?

Lek Ortanol Plus jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu:
- choroby refluksowej przełyku;
- wrzodów dwunastnicy lub wrzodów żołądka;
- wrzodów związanych z zakażeniem bakterią Helicobacter pylori;
- wrzodów spowodowanych przyjmowaniem tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) oraz w celu zapobiegania powstawaniu wrzodów u pacjentów przyjmujących leki z grupy NLPZ;
- tzw. zespołu Zollingera-Ellisona.
Lek Ortanol Plus jest stosowany u dzieci w wieku powyżej 1 roku i o masie ciała co najmniej 10 kg w leczeniu choroby refluksowej przełyku.
Lek Ortanol Plus jest stosowany u dzieci w wieku powyżej 4 lat i młodzieży w leczeniu wrzodów spowodowanych zakażeniem bakterią Helicobacter pylori.

Jak stosować lek Ortanol Plus?

Dawkowanie leku Ortanol Plus w poszczególnych grupach pacjentów i czas leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku bez wcześniejszego omówienia tego z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować rano; może być przyjmowany podczas posiłku lub na pusty żołądek. Kapsułki należy połykać w całości, popijając połową szklanki wody, bez żucia lub rozgniatania.
Jeśli pacjent dorosły lub dziecko ma trudności z połknięciem kapsułki, kapsułkę można otworzyć i połknąć jej zawartość, popijając połową szklanki wody lub wsypać zawartość kapsułki do szklanki z niegazowaną wodą, kwaśnym sokiem owocowym (np. jabłkowym, pomarańczowym lub ananasowym) lub musem jabłkowym. Uzyskany płyn należy zawsze zamieszać tuż przed wypiciem; wypić natychmiast lub w ciągu 30 minut. Szklankę z ewentualną pozostałością peletek należy napełnić do połowy wodą, zamieszać płyn i wypić. W peletkach zawarty jest lek - nie wolno ich żuć ani zgniatać.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ortanol Plus?

W przypadku pominięcia dawki leku, dawkę tę należy przyjąć jak najszybciej, chyba że zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki - wówczas nie należy przyjmować pominiętej kapsułki. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Ortanol Plus nie może być stosowany?

Leku Ortanol Plus nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (omeprazol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek ten nie może być stosowany, jeśli pacjent ma uczulenie na leki zawierające inne inhibitory pompy protonowej (np. pantoprazol, lanzoprazol, rabeprazol, ezomeprazol). Nie wolno go podawać pacjentom przyjmującym nelfinawir (lek stosowany w leczeniu zakażenia HIV).
Leku Ortanol Plus nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 1 roku lub o masie ciała poniżej 10 kg.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ortanol Plus?

Przed leczeniem lekiem Ortanol Plus konieczny jest wywiad lekarski oraz weryfikacja wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz omówi zasady kontroli objawów choroby i skuteczności leczenia. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. Pacjent powinien poinformować lekarza, jeśli stwierdzono u niego osteoporozę lub przyjmuje on kortykosteroidy (przyjmowanie leku Ortanol Plus, zwłaszcza dłużej niż rok, może nieznacznie zwiększyć ryzyko złamania biodra, nadgarstka lub kręgosłupa). W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku należy skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować lek Ortanol Plus z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Ortanol Plus w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o ewentualnym zastosowaniu leku Ortanol Plus u kobiet w ciąży lub kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ortanol Plus?

Działania niepożądane występujące w trakcie stosowania leku Ortanol Plus są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Działania niepożądane występujące często są następujące: bóle głowy, biegunka, ból żołądka, zaparcie, gazy (ze wzdęciem), nudności lub wymioty, łagodne polipy żołądka. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Ortanol Plus i natychmiast skontaktować się z lekarzem w razie wystąpienia: objawów ciężkiej reakcji alergicznej (w tym obrzęku warg, języka lub gardła, wysypki, problemów z połykaniem); zaczerwienienia skóry z towarzyszącymi pęcherzami lub jej złuszczaniem; objawów zaburzenia czynności wątroby (zażółcenie skóry, ciemna barwa moczu i uczucie zmęczenia).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ortanol Plus?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Ortanol Plus wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Ortanol Plus może wywoływać zawroty głowy i zaburzenia widzenia - w takim przypadku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Ortanol Plus?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ortanol Plus - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem