LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Xylogel dla dzieci (Xylometazoline)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Xylogel dla dzieci (OTC) żel do nosa 0,5 mg/g 1 but. 10 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
16,50
Cena
100% (zł):
16,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Xylogel dla dzieci

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera Xylogel dla dzieci?

Lek Xylogel dla dzieci występuje w postaci żelu do nosa i jest dostępny bez recepty.
1 g żelu do nosa zawiera 0,5 mg chlorowodorku ksylometazoliny. 1 dawka zawiera 0,05 mg chlorowodorku ksylometazoliny. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy - może powodować podrażnienie śluzówki nosa.

Jak działa Xylogel dla dzieci?

Chlorowodorek ksylometazoliny zastosowany na śluzówkę nosa powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie śluzówki jamy nosowo-gardłowej oraz zmniejsza katar.

Kiedy stosować Xylogel dla dzieci?

Lek Xylogel stosuje się miejscowo do nosa w leczeniu pomocniczym:
- ostrego zapalenia śluzówki nosa pochodzenia wirusowego lub bakteryjnego;
- ostrego lub przewlekłego zaostrzającego się zapalenia zatok przynosowych;
- alergicznego zapalenia śluzówki nosa;
- ostrego zapalenia ucha środkowego - w celu udrożnienia trąbki słuchowej.

Jak stosować Xylogel dla dzieci?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Leku nie należy stosować dłużej niż 3 do 5 dni.

  • Dzieci
    Dzieci w wieku od 3 do 12 lat: 1 dawka żelu Xylogel dla dzieci do każdego otworu nosowego co 8 do 10 godzin. Leku Xylogel dla dzieci nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat.
Sposób podawania

Lek należy stosować wyłącznie do nosa - również w zapaleniu ucha środkowego. Ze względów higienicznych opakowanie leku powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta.

Kiedy Xylogel dla dzieci nie może być stosowany?

Leku Xylogel dla dzieci nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ksylometazolinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku Xylogel dla dzieci u pacjentów po usunięciu przysadki mózgowej lub po innych zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej. Nie stosować w przypadku zanikowego zapalenia śluzówki nosa.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Xylogel dla dzieci?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po kilku dniach stosowania leku Xylogel dla dzieci, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zachować szczególną ostrożność, stosując lek Xylogel dla dzieci u pacjentów, u których po zastosowaniu innych podobnie działających leków (sympatykomimetyków) wystąpiły takie objawy jak bezsenność, zawroty głowy, drżenie, zaburzenia rytmu serca i podwyższone ciśnienie tętnicze. Przed zastosowaniem leku powinni skontaktować się z lekarzem pacjenci z chorobami układu krążenia (np. z nadciśnieniem tętniczym, dławicą piersiową), cukrzycą, jaskrą z zamkniętym kątem, rozrostem prostaty, nadczynnością tarczycy. Leku Xylogel dla dzieci nie należy stosować dłużej niż przez 5 dni, ponieważ przyjmowanie leku przez dłuższy czas może spowodować trudne do wyleczenia zmiany w śluzówce nosa.

Jak stosować Xylogel dla dzieci z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Ksylometazoliny nie należy stosować podczas leczenia lekami przeciwdepresyjnymi zwanymi trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz inhibitorami MAO. Należy unikać jednoczesnego stosowania ksylometazoliny z lekami, takimi jak efedryna, pseudoefedryna (są składnikami leków stosowanych w przeziębieniu).

Czy można stosować Xylogel dla dzieci w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Xylogel dla dzieci nie należy stosować w czasie ciąży.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Xylogel dla dzieci?

Mogą wystąpić następujące działania niepożądane: suchość śluzówki nosa, podrażnienie śluzówki nosa, uczucie pieczenia w nosie i gardle, kichanie. Bardzo rzadko występują: nudności, ból głowy, osłabienie, zmęczenie, senność, zaburzenia widzenia, kołatanie serca, przyspieszone bicie serca, wzrost ciśnienia tętniczego (zwłaszcza u osób z chorobami układu krążenia). Stosowanie leku Xylogel dla dzieci przez czas dłuższy niż zalecany i (lub) w dawkach większych niż zalecane może spowodować trudne do wyleczenia zmiany w śluzówce nosa.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Xylogel dla dzieci?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego doustnego przyjęcia leku (zwłaszcza u dzieci) należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Po przedawkowaniu ksylometazoliny mogą wystąpić następujące objawy: przyspieszone i nieregularne bicie serca, podwyższone ciśnienie tętnicze, senność, nieregularny oddech lub trudności z oddychaniem, zaburzenia świadomości, nadmierne uspokojenie u dzieci.

Czy Xylogel dla dzieci wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Xylogel dla dzieci nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, jeśli jest stosowany w zalecanych dawkach i przez krótki czas. Jeśli lek Xylogel dla dzieci jest stosowany długotrwale lub w dużych dawkach mogą u pacjenta wystąpić objawy niepożądane ze strony układu krążenia i ośrodkowego układu nerwowego - nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn do czasu ich ustąpienia.

Jak przechowywać Xylogel dla dzieci?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Po pierwszym otwarciu butelki leku nie należy stosować dłużej niż przez 12 tygodni.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Xylogel dla dzieci - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Xylogel dla dzieci - powiązane artykuły

Leki do nosa w postaci kropli lub aerozolu to głównie preparaty nawilżające i regulujące gęstość oraz zmniejszające ilość wydzieliny kataralnej.

Więcej »

Czym jest ksylometazolina Jakie są wskazania do miejscowego zastosowania ksylometazoliny? Jakie są przeciwwskazania do miejscowego zastosowania ksylometazoliny? Jakie są...

Więcej »

Katar należy do najczęstszych dolegliwosci wakacyjnych i jest dolegliwością powszechną i niegroźną. Najczęściej jest to łagodna infekcja wirusowa.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem