LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Xylometazolin WZF (Xylometazoline)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Xylometazolin WZF 0,05% (OTC) krople do nosa, roztwór 0,5 mg/ml 1 but. 10 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
9,00
Cena
100% (zł):
9,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Xylometazolin WZF 0,1% (OTC) krople do nosa, roztwór 1 mg/ml 1 but. 10 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
9,00
Cena
100% (zł):
9,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Xylometazolin WZF

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera Xylometazolin WZF?

Lek Xylometazolin WZF występuje w postaci kropli do nosa w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne bez recepty.

 • Xylometazolin WZF 0,05%
  1 ml roztworu Xylometazolin WZF 0,05% zawiera 0,5 mg chlorowodorku ksylometazoliny. 1 kropla zawiera 0,025 mg chlorowodorku ksylometazoliny. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy - może powodować podrażnienie śluzówki nosa.
 • Xylometazolin WZF 0,1%
  1 ml roztworu Xylometazolin WZF 0,1% zawiera 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny. 1 kropla zawiera 0,05 mg chlorowodorku ksylometazoliny. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy - może powodować podrażnienie śluzówki nosa.

Jak działa Xylometazolin WZF?

Chlorowodorek ksylometazoliny zastosowany na śluzówkę nosa powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie śluzówki jamy nosowo-gardłowej oraz zmniejsza katar.

Kiedy stosować Xylometazolin WZF?

Ostre zapalenie śluzówki nosa wywołane przez wirusy lub bakterie.
Ostre lub przewlekłe zaostrzające się zapalenie zatok przynosowych.
Alergiczne zapalenie śluzówki nosa.
Ostre zapalenie ucha środkowego (aby udrożnić trąbkę słuchową).

Jak stosować Xylometazolin WZF?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie kropli Xylometazolin WZF 0,05%
Dzieci w wieku od 2 do 12 lat: 1 do 2 kropli Xylometazolin WZF 0,05% do każdego otworu nosowego 1 lub 2 razy na dobę, co 8 do 10 godzin. Nie podawać więcej niż 3 dawki do każdego otworu nosowego na dobę. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Leku nie należy stosować dłużej niż 3 do 5 dni. Leku Xylometazolin WZF 0,05% nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.
  Dawkowanie kropli Xylometazolin WZF 0,1%
  Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 2 do 3 kropli Xylometazolin WZF 0,1% do każdego otworu nosowego co 8 do 10 godzin. Nie podawać więcej niż 3 dawki do każdego otworu nosowego na dobę. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Leku nie należy stosować dłużej niż 3 do 5 dni. Leku Xylometazolin WZF 0,1% nie zaleca się stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
   Sposób podawania

   Lek należy stosować wyłącznie do nosa - również w zapaleniu ucha środkowego. Ze względów higienicznych opakowanie leku powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta.

   Kiedy Xylometazolin WZF nie może być stosowany?

   Leku Xylometazolin WZF nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ksylometazolinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku Xylometazolin WZF u pacjentów po usunięciu przysadki mózgowej lub po innych zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej. Nie stosować w przypadku zanikowego zapalenia śluzówki nosa.

   Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Xylometazolin WZF?

   Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 do 5 dniach stosowania leku Xylometazolin WZF, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zachować szczególną ostrożność, stosując lek u pacjentów, u których po zastosowaniu innych podobnie działających leków (sympatykomimetyków) wystąpiły takie objawy jak bezsenność, zawroty głowy, drżenie, zaburzenia rytmu serca i podwyższone ciśnienie tętnicze. Przed zastosowaniem leku Xylometazolin WZF powinni skontaktować się z lekarzem pacjenci z chorobami układu krążenia (np. z nadciśnieniem tętniczym, dławicą piersiową), cukrzycą, jaskrą z zamkniętym kątem, rozrostem prostaty, nadczynnością tarczycy. Leku nie należy stosować dłużej niż przez 5 dni, ponieważ przyjmowanie leku przez dłuższy czas może spowodować trudne do wyleczenia zmiany w śluzówce nosa. Ostrożnie stosować lek Xylometazolin WZF u małych dzieci - jeżeli wystąpi pobudzenie lub trudności w zasypianiu, lek należy odstawić.

   Jak stosować Xylometazolin WZF z innymi lekami?

   Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
   Ksylometazoliny nie należy stosować podczas leczenia lekami przeciwdepresyjnymi zwanymi trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz inhibitorami MAO. Należy unikać jednoczesnego stosowania ksylometazoliny z lekami, takimi jak efedryna, pseudoefedryna (są składnikami leków stosowanych w przeziębieniu).

   Czy można stosować Xylometazolin WZF w ciąży i okresie karmienia piersią?

   Leku Xylometazolin WZF nie należy stosować w czasie ciąży.

   Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Xylometazolin WZF?

   Mogą wystąpić następujące działania niepożądane: suchość śluzówki nosa, podrażnienie śluzówki nosa, uczucie pieczenia w nosie i gardle, kichanie. Bardzo rzadko występują: nudności, ból głowy, osłabienie, zmęczenie, senność, zaburzenia widzenia, kołatanie serca, przyspieszone bicie serca, wzrost ciśnienia tętniczego (zwłaszcza u osób z chorobami układu krążenia). Stosowanie leku Xylometazolin WZF przez czas dłuższy niż zalecany i (lub) w dawkach większych niż zalecane może spowodować trudne do wyleczenia zmiany w śluzówce nosa.

   Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Xylometazolin WZF?

   W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego doustnego przyjęcia leku (zwłaszcza u dzieci) należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Po przedawkowaniu ksylometazoliny mogą wystąpić następujące objawy: przyspieszone i nieregularne bicie serca, podwyższone ciśnienie tętnicze, senność, nieregularny oddech lub trudności z oddychaniem, zaburzenia świadomości, nadmierne uspokojenie u dzieci.

   Czy Xylometazolin WZF wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

   Lek Xylometazolin WZF zazwyczaj nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, jeśli jest stosowany w zalecanych dawkach i przez krótki czas. Jeśli lek Xylometazolin WZF jest stosowany długotrwale lub w dużych dawkach mogą u pacjenta wystąpić objawy niepożądane ze strony układu krążenia i ośrodkowego układu nerwowego - nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn do czasu ich ustąpienia.

   Jak przechowywać Xylometazolin WZF?

   Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Po pierwszym otwarciu butelki leku nie należy stosować dłużej niż przez 12 tygodni.

   Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

   Xylometazolin WZF - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

   Xylometazolin WZF - powiązane artykuły

   Leki do nosa w postaci kropli lub aerozolu to głównie preparaty nawilżające i regulujące gęstość oraz zmniejszające ilość wydzieliny kataralnej.

   Więcej »

   Czym jest ksylometazolina Jakie są wskazania do miejscowego zastosowania ksylometazoliny? Jakie są przeciwwskazania do miejscowego zastosowania ksylometazoliny? Jakie są...

   Więcej »

   Katar należy do najczęstszych dolegliwosci wakacyjnych i jest dolegliwością powszechną i niegroźną. Najczęściej jest to łagodna infekcja wirusowa.

   Więcej »

   W łagodzeniu kataru stosujemy preparaty nawilżające i pielęgnujące błonę śluzową nosa oraz miejscowe do nosa leki zmniejszające wydzielinę przeciwalergiczne.

   Więcej »
   banerbaner
   Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
   Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
   Rozumiem