LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Combodiab (Sitagliptin + Metformin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Combodiab (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 1000 mg 56 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
10,27
0,00
Cena
100% (zł):
30,73
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Combodiab

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Bioton S.A.

Co zawiera lek Combodiab?

Lek Combodiab to tabletki dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 50 mg sitagliptyny (w postaci chlorowodorku) oraz 1000 mg chlorowodorku metforminy.

Jak działa lek Combodiab?

Lek Combodiab zawiera sitagliptynę i metforminę, które mają działanie przeciwcukrzycowe, czyli zmniejszające stężenie cukru (glukozy) we krwi. Sitagliptyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4), natomiast metformina należy do grupy leków nazywanych biguanidami.

Kiedy stosować lek Combodiab?

Lek Combodiab jest stosowany z dietą i ćwiczeniami fizycznymi w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2. Może być stosowany jako jedyny lek przeciwcukrzycowy lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (insuliną, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami).

Jak stosować lek Combodiab?

Lekarz ustali odpowiednie dawkowanie leku Combodiab oraz określi długość leczenia. Nie należy przerywać leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, gdyż może dojść do zwiększenia stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować podczas posiłków w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia zaburzeń ze strony żołądka.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Combodiab?

W sytuacji pominięcia dawki leku pacjent powinien ją przyjąć jak najszybciej. Jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, pacjent powinien opuścić pominiętą dawkę i dalej przyjmować lek według zwykłego schematu. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Combodiab nie może być stosowany?

Leku Combodiab nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (sitagliptynę lub metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Combodiab nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Combodiab?

Przed rozpoczęciem terapii lekiem Combodiab konieczny będzie wywiad oraz analiza przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz wyjaśni pacjentowi zasady kontroli leczenia. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku.
Należy przerwać stosowanie leku Combodiab i jak najszybciej zwrócić się do lekarza lub udać do najbliższego szpitala, jeśli pojawią się objawy kwasicy mleczanowej (jest to ciężkie działanie niepożądane tego leku, w którym konieczne jest leczenie w szpitalu). Ryzyko kwasicy mleczanowej zwiększa się w pewnych sytuacjach, dlatego lekarz omówi z pacjentem objawy i okoliczności narażenia na wystąpienie tego powikłania. Szczególnie narażeni są pacjenci z zaburzeniami czynności nerek oraz odwodnieni (np. z powodu ciężkich wymiotów, biegunki, gorączki, narażenia na wysoką temperaturę lub przyjmowania zbyt małej ilości płynów). Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występuje lub występowała choroba trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe, uzależnienie od alkoholu lub bardzo wysokie stężenie triglicerydów we krwi. Jeśli w trakcie leczenia pojawią się pęcherze na skórze, konieczny jest kontakt z lekarzem, ponieważ może to być objaw choroby określanej jako pemfigoid pęcherzowy.
Jeśli u pacjenta planowany jest poważny zabieg chirurgiczny, lek Combodiab musi być odstawiony na czas zabiegu i na pewien czas po nim (lekarz poinformuje pacjenta, w którym momencie należy przerwać i kiedy wznowić stosowanie leku). Przerwanie stosowania leku Combodiab jest także konieczne, jeśli pacjent będzie miał podany środek kontrastowy zawierający jod (np. w badaniu rentgenowskim lub tomografii komputerowej) - lekarz zdecyduje, kiedy pacjent musi przerwać i kiedy może wznowić leczenie lekiem Combodiab.
Podczas leczenia lekarz będzie kontrolował czynność nerek pacjenta przynajmniej raz na rok (częściej u osób w podeszłym wieku lub z zaburzoną czynnością nerek). W trakcie stosowania leku należy kontynuować zaleconą przez lekarza dietę i aktywność fizyczną oraz regularnie kontrolować stan stóp i odpowiednio je pielęgnować. Podczas przyjmowania leku Combodiab należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu, ponieważ może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Jak stosować lek Combodiab z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent przyjmuje inne leki przeciwcukrzycowe - insulinę lub pochodną sulfonylomocznika, ponieważ może być konieczne zmniejszenie ich dawek, jeśli będą stosowane razem z lekiem Combodiab.

Czy można stosować lek Combodiab w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią muszą omówić z lekarzem sposób leczenia cukrzycy w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Combodiab?

Działania niepożądane występujące w trakcie leczenia lekiem Combodiab są omówione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać leczenie lekiem Combodiab i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala, jeśli pojawią się następujące objawy: silny i uporczywy ból brzucha mogący promieniować do pleców, z występowaniem nudności i wymiotów lub bez nich (objawy zapalenia trzustki); wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, złe samopoczucie z silnym zmęczeniem, trudności z oddychaniem, obniżona temperatura ciała i spowolnienie akcji serca (objawy kwasicy mleczanowej); wysypka, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skóry oraz obrzęk twarzy, warg, języka i gardła z trudnościami w oddychaniu lub połykaniu (objawy ciężkiej reakcji alergicznej).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Combodiab?

W sytuacji przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej porozumieć się z lekarzem. Należy udać się do szpitala w przypadku wystąpienia objawów kwasicy mleczanowej.

Czy lek Combodiab wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania sitagliptyny (składnik leku Combodiab) zgłaszano występowanie zawrotów głowy i senności, które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Przyjmowanie leku Combodiab jednocześnie z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (pochodnymi sulfonylomocznika lub z insuliną) może prowadzić do nadmiernego zmniejszenie stężenia cukru we krwi (hipoglikemii), co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Combodiab?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Combodiab - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Combodiab - powiązane artykuły

Poniedziałek, 23 października 2023

Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 - nowości na liście aptecznej Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 r. – informacje ogólne Nowa lista refundacyjna od 1...

Więcej »
Poniedziałek, 23 października 2023

Zmiany na bezpłatnej liście dla seniorów 65+ od 1 listopada 2023 Listopadowa lista refundacyjna – informacje ogólne Listopadowa lista refundacyjna – nowości na bezpłatnej...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem