LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Fordiab (Sitagliptin + Metformin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Fordiab (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 1000 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
65,00
Cena
100% (zł):
65,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Fordiab

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Stada Arzneimittel AG

Co zawiera lek Fordiab?

Lek Fordiab to tabletki dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 50 mg sitagliptyny (w postaci jednowodnego chlorowodorku) oraz 1000 mg chlorowodorku metforminy.

Jak działa lek Fordiab?

Lek Fordiab zawiera dwie substancje czynne - sitagliptynę i metforminę - które mają działanie przeciwcukrzycowe, czyli zmniejszające stężenie cukru (glukozy) we krwi. Sitagliptyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4), natomiast metformina należy do grupy leków nazywanych biguanidami.

Kiedy stosować lek Fordiab?

Lek Fordiab stosuje się w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2. Lek może być stosowany jako jedyny lek przeciwcukrzycowy lub razem z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (insuliną, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami).

Jak stosować lek Fordiab?

Dawkowanie leku Fordiab i długość stosowania ustala lekarz. Nie należy przerywać leczenia bez wcześniejszego porozumienia z lekarzem, ponieważ przerwanie leczenia może spowodować zwiększenie stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować podczas posiłków aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń żołądkowych.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Fordiab?

W razie pominięcia dawki leku pacjent powinien ją przyjąć jak najszybciej. Jeśli zbliża się czas przyjęcia następnej dawki leku, pacjent powinien pominąć zapomnianą dawkę i kontynuować leczenie zgodnie z ustalonym schematem. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Fordiab nie może być stosowany?

Leku Fordiab nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (sitagliptynę lub metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Fordiab nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Fordiab?

Po przeprowadzeniu wywiadu oraz weryfikacji przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Fordiab lekarz zaleci leczenie tym lekiem i poda zasady kontroli terapii. Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości dotyczące terapii tym lekiem. Nie należy przyjmować dawek większych niż zalecone przez lekarza.
Lek Fordiab może wywołać bardzo ciężkie działanie niepożądane nazywane kwasicą mleczanową, które musi być leczone w szpitalu. Szczególnie narażone są osoby z zaburzeniami czynności nerek i stanami chorobowymi, które mogą powodować odwodnienie (np. ciężkie wymioty, biegunka, gorączka, narażenie na działanie wysokiej temperatury, przyjmowanie zbyt małej ilości płynów). Przed rozpoczęciem leczenia lekarz omówi z pacjentem ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej i opisze jej objawy. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Fordiab należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występuje lub występowała choroba trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe, uzależnienie od alkoholu, podwyższony poziom triglicerydów we krwi. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia pojawią się na skórze pęcherze, ponieważ może to być objaw choroby określanej jako pemfigoid pęcherzowy.
Jeżeli podczas leczenia u pacjenta ma być wykonany duży zabieg chirurgiczny, lek Fordiab nie może być stosowany podczas zabiegu i przez pewien czas po nim (lekarz poinformuje pacjenta, kiedy musi przerwać i kiedy będzie mógł wznowić leczenie tym lekiem). Przyjmowanie leku Fordiab będzie również wstrzymane na czas badania radiologicznego z podaniem środka kontrastowego zawierającego jod (lekarz podejmie decyzję, kiedy trzeba przerwać i kiedy można wznowić leczenie lekiem Fordiab.
W trakcie leczenia lekarz będzie kontrolował czynność nerek pacjenta co najmniej raz w roku (częściej u pacjentów w podeszłym wieku lub z zaburzoną czynnością nerek). Należy kontynuować zaleconą przez lekarza dietę i wysiłek fizyczny oraz regularnie kontrolować stan stóp i odpowiednio je pielęgnować. Podczas przyjmowania leku Fordiab należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu, ponieważ może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Jak stosować lek Fordiab z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub leku nazywanego sulfonylomocznikiem, ponieważ może będzie konieczne zmniejszenie ich dawki, jeśli będą stosowane razem z lekiem Fordiab.

Czy można stosować lek Fordiab w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Fordiab nie należy stosować u kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Pacjentka, która dowiedziała się, że jest w ciąży, powinna skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia dalszego leczenia cukrzycy.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Fordiab?

W ulotce dołączonej do opakowania są omówione działania niepożądane powiązane z leczeniem lekiem Fordiab. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowania leku Fordiab i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas leczenia pojawi się jakikolwiek z następujących objawów: wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, złe samopoczucie z silnym zmęczeniem, problemy z oddychaniem, obniżenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca (objawy kwasicy mleczanowej); silny i uporczywy ból brzucha mogący promieniować w kierunku pleców, z nudnościami i wymiotami lub bez nich (objawy zapalenia trzustki); wysypka, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skory, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła powodujący problemy z oddychaniem lub połykaniem (objawy ciężkiej reakcji alergicznej).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Fordiab?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Fordiab wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania sitagliptyny zgłaszano występowanie zawrotów głowy i senności, co może wpływać na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn. Przyjmowanie leku Fordiab jednocześnie z pochodnymi sulfonylomocznika lub z insuliną może powodować hipoglikemię, co może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Fordiab?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Fordiab - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem