LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Metsigletic (Sitagliptin + Metformin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Metsigletic (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 850 mg 56 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
8,75
0,00
Cena
100% (zł):
30,75
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Metsigletic (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 1000 mg 56 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
8,75
0,00
Cena
100% (zł):
30,75
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Metsigletic

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera lek Metsigletic?

Lek Metsigletic to tabletki w dwóch dawkach dostępne na receptę.

  • Metsigletic 50 mg + 850 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 50 mg sitagliptyny oraz 850 mg chlorowodorku metforminy.
  • Metsigletic 50 mg + 1000 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 50 mg sitagliptyny oraz 1000 mg chlorowodorku metforminy.

Jak działa lek Metsigletic?

Lek Metsigletic zawiera sitagliptynę i metforminę, które mają działanie przeciwcukrzycowe, czyli zmniejszające stężenie cukru (glukozy) we krwi. Sitagliptyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4), natomiast metformina należy do grupy leków nazywanych biguanidami.

Kiedy stosować lek Metsigletic?

Lek Metsigletic stosuje się w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2. Lek może być stosowany jako jedyny lek przeciwcukrzycowy lub w połączeniu z określonymi innymi lekami przeciwcukrzycowymi (insuliną, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami).

Jak stosować lek Metsigletic?

Odpowiednią dawkę leku Metsigletic i długość leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Zaprzestanie stosowania leku może spowodować wzrost stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować podczas posiłków aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń ze strony żołądka.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Metsigletic?

Jeśli pacjent zapomniał przyjąć dawkę leku, powinien ją przyjąć jak najszybciej. Jeśli zbliża się czas przyjęcia następnej dawki, należy pominąć zapomnianą dawkę i dalej przyjmować lek według zwykłego schematu. Nie należy przyjmować dwóch dawek tego leku.

Kiedy lek Metsigletic nie może być stosowany?

Leku Metsigletic nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (sitagliptynę lub metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Metsigletic nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Metsigletic?

Po analizie przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Metsigletic, lekarz zaleci leczenie tym lekiem i poda zasady kontroli terapii. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku, należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecone przez lekarza.
Należy przerwać przyjmowanie leku Metsigletic i natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli pojawią się objawy kwasicy mleczanowej, która jest ciężkim działaniem niepożądanym tego leku i wymaga natychmiastowego leczenia w szpitalu. Ryzyko kwasicy mleczanowej zwiększa się w pewnych sytuacjach, które objaśni pacjentowi lekarz. Szczególnie narażone są osoby z zaburzeniami czynności nerek oraz ze stanem chorobowym, który może wiązać się z odwodnieniem (ciężkie wymioty, biegunka, gorączka, narażenie na wysoką temperaturę lub przyjmowanie mniejszej ilości płynów niż zwykle). Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występuje lub występowała choroba trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe lub bardzo wysoki poziom triglicerydów we krwi. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas leczenia pojawią się na skórze pęcherze, które mogą być objawem choroby określanej jako pemfigoid pęcherzowy.
Jeśli pacjent ma mieć przeprowadzony duży zabieg chirurgiczny, lek Metsigletic nie może być stosowany podczas zabiegu i krótki czas po nim (lekarz przekaże, kiedy należy przerwać stosowanie leku i kiedy można wrócić do przyjmowania leku). Stosowanie leku Metsigletic musi być przerwane, jeśli u pacjenta jest planowane badanie z podaniem środka kontrastowego zawierającego jod (np. badanie rentgenowskie lub tomografia komputerowa) - lekarz poda, kiedy należy przerwać przyjmowanie i kiedy będzie można wznowić leczenie lekiem Metsigletic.
W czasie leczenia u pacjenta lekarz będzie kontrolować czynność nerek przynajmniej raz na rok (częściej u osób w podeszłym wieku lub z zaburzoną czynnością nerek). Należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących diety i wysiłku fizycznego oraz regularnie kontrolować stan stóp i odpowiednio je pielęgnować. Podczas przyjmowania leku Metsigletic należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu, ponieważ może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Jak stosować lek Metsigletic z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub pochodnej sulfonylomocznika, ponieważ może być konieczne zmniejszenie ich dawki, jeśli będą stosowane razem z lekiem Metsigletic.

Czy można stosować lek Metsigletic w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem na temat sposobu kontrolowania cukrzycy w tym okresie.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Metsigletic?

Podczas stosowania leku Metsigletic mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są zawarte w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Metsigletic i jak najszybciej zgłosić się po pomoc medyczną w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek z następujących objawów: silny i uporczywy ból brzucha, mogący promieniować w kierunku pleców, z nudnościami i wymiotami lub bez (mogą to być objawy zapalenia trzustki); wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, złe samopoczucie z silnym zmęczeniem, trudności z oddychaniem, zmniejszenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca (są to objawy wskazujące na kwasicę mleczanową); wysypka, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skóry, obrzęk twarzy, warg, języka i gardła mogący powodować problemy z oddychaniem lub połykaniem (objawy ciężkiej reakcji alergicznej).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Metsigletic?

W razie przyjęcia większej dawki leku niż zalecona przez lekarza należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Metsigletic wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Zgłaszano występowanie zawrotów głowy i senności podczas przyjmowania sitagliptyny, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Przyjmowanie leku Metsigletic jednocześnie z innymi lekami przeciwcukrzycowymi nazywanymi pochodnymi sulfonylomocznika lub z insuliną może prowadzić do nadmiernego zmniejszenie stężenia cukru we krwi (hipoglikemii), co z kolei może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Metsigletic?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Metsigletic - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Metsigletic - powiązane artykuły

Wtorek, 18 października 2022

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od listopada 2022 Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022 r. – i nformacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem