LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Eprocliv (Sitagliptin + Metformin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Eprocliv (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 1000 mg 56 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
23,48
0,00
Cena
100% (zł):
43,94
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Eprocliv

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sandoz GmbH

Co zawiera lek Eprocliv?

Lek Eprocliv to tabletki, które są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 50 mg sitagliptyny (w postaci jednowodnego chlorowodorku) oraz 1000 mg chlorowodorku metforminy.

Jak działa lek Eprocliv?

Lek Eprocliv zawiera dwie substancje czynne - sitagliptynę i metforminę - które mają działanie przeciwcukrzycowe, czyli zmniejszające stężenie cukru (glukozy) we krwi. Sitagliptyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4), natomiast metformina należy do grupy leków nazywanych biguanidami.

Kiedy stosować lek Eprocliv?

Lek Eprocliv stosuje się w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2. Lek może być stosowany jako jedyny lek przeciwcukrzycowy lub razem z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (insuliną, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami).

Jak stosować lek Eprocliv?

Dawkowanie leku Eprocliv ustala lekarz. Lek należy przyjmować tak długo, jak zalecił lekarz. Nie należy przerywać leczenia bez porozumienia z lekarzem, gdyż może to spowodować zwiększenie stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować podczas posiłków aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń żołądkowych.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Eprocliv?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien ją przyjąć jak najszybciej. Jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki leku, należy pominąć zapomnianą dawkę i dalej przyjmować lek zgodnie z ustalonym schematem. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Eprocliv nie może być stosowany?

Leku Eprocliv nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (sitagliptynę lub metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Eprocliv nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Eprocliv?

Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Eprocliv lekarz zaleci leczenie tym lekiem i poda zasady kontroli terapii. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości odnośnie stosowania leku, należy porozumieć się z lekarzem. Nie należy przyjmować dawek większych niż zalecił lekarz.
Lek Eprocliv może wywołać bardzo ciężkie działanie niepożądane o nazwie kwasica mleczanowa, które musi być leczone w szpitalu. Szczególnie narażone są osoby z zaburzeniami czynności nerek i stanami chorobowymi, które mogą powodować odwodnienie (np. ciężkie wymioty, biegunka, gorączka, narażenie na działanie wysokiej temperatury, przyjmowanie zbyt małej ilości płynów). Przed rozpoczęciem leczenia lekarz omówi z pacjentem ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej i opisze jej objawy. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Eprocliv należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występuje lub występowała choroba trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe, uzależnienie od alkoholu, podwyższony poziom triglicerydów we krwi. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia pojawią się na skórze pęcherze, ponieważ może to być objaw choroby określanej jako pemfigoid pęcherzowy.
Jeżeli podczas leczenia u pacjenta będzie konieczne wykonanie dużego zabiegu chirurgicznego, przyjmowanie leku należy przerwać na czas zabiegu i przez pewien czas po jego przeprowadzeniu - lekarz poinformuje pacjenta, kiedy musi przerwać i kiedy będzie mógł wznowić leczenie. Czasowe wstrzymanie przyjmowania leku Eprocliv jest również konieczne, jeśli pacjent będzie miał podany we wstrzyknięciu środek kontrastowy zawierający jod (na przykład w związku z badaniem rentgenowskim lub tomografią komputerową) - lekarz podejmie decyzję, kiedy trzeba przerwać i kiedy można wznowić leczenie lekiem Eprocliv.
W trakcie leczenia lekarz będzie kontrolował czynność nerek pacjenta co najmniej raz w roku (częściej u pacjentów w podeszłym wieku lub z zaburzoną czynnością nerek). Należy kontynuować zalecenia lekarza odnośnie diety i wysiłku fizycznego oraz regularnie kontrolować stan stóp i odpowiednio je pielęgnować. Podczas przyjmowania leku Eprocliv należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu, ponieważ może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Jak stosować lek Eprocliv z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub leku nazywanego sulfonylomocznikiem, ponieważ może będzie konieczne zmniejszenie ich dawki, jeśli będą stosowane razem z lekiem Eprocliv.

Czy można stosować lek Eprocliv w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Eprocliv nie należy stosować u pacjentek w ciąży i karmiących piersią. Jeśli pacjentka dowie się, że jest w ciąży, powinna skontaktować się z lekarzem w sprawie zmiany leczenia cukrzycy.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Eprocliv?

Ulotka dołączona do opakowania opisuje działania niepożądane powiązane ze stosowaniem leku Eprocliv. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy zaniechać przyjmowania leku Eprocliv i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli w trakcie jego przyjmowania wystąpi jakikolwiek z poniższych objawów: silny i uporczywy ból brzucha promieniujący w kierunku pleców, z nudnościami i wymiotami lub bez nich (są to objawy zapalenia trzustki); wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, złe samopoczucie z silnym zmęczeniem, problemy z oddychaniem, obniżenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca (są to objawy wskazujące na występowanie kwasicy mleczanowej); wysypka, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skory, obrzęk twarzy, warg, języka i gardła, który może powodować trudności w oddychaniu lub połykaniu (są to objawy ciężkiej reakcji alergicznej).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Eprocliv?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Eprocliv wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Zgłaszano występowanie zawrotów głowy i senności podczas stosowania sitagliptyny, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Przyjmowanie leku Eprocliv razem z pochodnymi sulfonylomocznika lub z insuliną może powodować hipoglikemię, co może mieć wpływ na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Jak przechowywać lek Eprocliv?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Eprocliv - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Eprocliv - powiązane artykuły

Piątek, 16 grudnia 2022

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 stycznia 2023 Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r....

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem