LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Hypnogen (Zolpidem)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Hypnogen (Rp) tabletki powlekane 10 mg 20 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
19,80
Cena
100% (zł):
19,80
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Hypnogen

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zentiva k.s.

Co zawiera lek Hypnogen?

Lek Hypnogen występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 10 mg zolpidemu (w postaci winianu). Tabletkę można podzielić na dwie równe dawki. Lek zawiera laktozę - u pacjentów ze stwierdzoną nietolerancją niektórych cukrów konieczne jest omówienie tego z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Hypnogen?

Zolpidem jest lekiem działającym podobnie do benzodiazepin, wykazuje działanie nasenne i uspokajające.

Kiedy stosować lek Hypnogen?

Lek Hypnogen jest wskazany do krótkotrwałego leczenia bezsenności u osób dorosłych w przypadkach, gdy bezsenność powoduje osłabienie lub znaczne wyczerpanie u pacjenta.

Jak stosować lek Hypnogen?

Lekarz ustala dawkowanie leku Hypnogen. Leczenie powinno trwać możliwie jak najkrócej. Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem. Jeśli lekarz podejmie decyzję o zakończeniu leczenia, przekaże zalecenia odnośnie stopniowego zmniejszania dawki leku.

Sposób podawania

Pojedynczą dawkę leku należy przyjąć bezpośrednio przed snem. Nie należy przyjmować kolejnej dawki tej samej nocy. Nie przekraczać dawki 10 mg (1 tabletka) na 24 godziny. Tabletki należy przyjmować doustnie, popijając płynem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Hypnogen?

W sytuacji pominięcia dawki leku pacjent powinien przyjąć lek następnego dnia o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Hypnogen nie może być stosowany?

Leku Hypnogen nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (zolpidem) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Nie należy stosować leku Hypnogen u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Hypnogen?

Przed wprowadzeniem leczenia lekiem Hypnogen lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad. Po przeanalizowaniu przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku, zapoznaniu się z innymi lekami stosowanymi przez pacjenta, lekarz przekaże informacje o ograniczonym czasie terapii lekiem Hypnogen, o stopniowym zmniejszaniu dawki podczas jego odstawiania oraz o możliwości wystąpienia reakcji z odstawienia. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leku i nie przekraczać zalecanej dawki leku. Utrzymywanie się bezsenności po 7-14 dniach leczenia może wskazywać na istnienie innych poważnych zaburzeń, które musi ocenić lekarz. Zalecany czas stosowania tego leku nie powinien przekraczać 4 tygodni (w szczególnych przypadkach lekarz może wydłużyć okres leczenia). Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Szczególną ostrożność w trakcie stosowania leku powinni zachować pacjenci w podeszłym wieku. Stosowanie leku Hypnogen może prowadzić do nadużywania leku oraz fizycznego i psychicznego uzależnienia od niego; ryzyko wystąpienia uzależnienia jest większe gdy jest stosowany długotrwale i u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi i (lub) nadużywających alkoholu, substancji niedozwolonych lub leków w wywiadzie. Jeśli pacjent nadużywał lub był uzależniony od alkoholu, substancji niedozwolonych lub leków powinien powiedzieć o tym lekarzowi. Jeśli pacjent ma myśli samobójcze, powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Należy przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta występują nieprzewidywane reakcje, np. niepokój ruchowy, nasilona bezsenność, pobudzenie, drażliwość, napady agresji, urojenia, wybuchy złości, koszmary senne, omamy, nieadekwatne zachowanie i inne zaburzenia zachowania. Należy natychmiast przerwać leczenie lekiem Zolsana i skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek nietypowe zachowania pacjenta w czasie snu, w tym chodzenie we śnie. W okresie stosowania leku Hypnogen nie wolno spożywać alkoholu.

Jak stosować lek Hypnogen z innymi lekami?

Lek Hypnogen może wpływać na działanie innych leków lub inne leki mogą wpływać na jego działanie, dlatego tak ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Hypnogen w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz wyjaśni pacjentce, czy lek Hypnogen może być stosowany w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Hypnogen?

Działania niepożądane leku Hypnogen są szczegółowo objaśnione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Hypnogen?

W sytuacji przyjęcia większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego zażycia tabletek, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub do szpitala.

Czy lek Hypnogen wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Hypnogen wywiera duży wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn (objawy upośledzenia sprawności psychofizycznej są widoczne następnego dnia po przyjęciu leku). Pacjent powinien zachować co najmniej 8 godzin przerwy pomiędzy przyjęciem leku Hypnogen a przystąpieniem do wykonywania czynności wymagających zwiększonej koncentracji. Nie należy spożywać alkoholu ani substancji psychoaktywnych podczas przyjmowania leku Hypnogen, gdyż może to nasilić te zaburzenia.

Jak przechowywać lek Hypnogen?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Hypnogen - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem