LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Zytiga (Abiraterone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Zytiga (Rp) tabletki powlekane 500 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Zytiga

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Janssen-Cilag International N.V.

Co zawiera lek Zytiga?

Lek Zytiga jest dostępny w postaci tabletek. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 500 mg octanu abirateronu. Lek zawiera laktozę - jeśli u pacjenta występuje nietolerancja pewnych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed zażyciem tego leku.

Jak działa lek Zytiga?

Octan abirateronu jest lekiem przeciwnowotworowym, który hamuje wytwarzanie testosteronu w organizmie. Działanie to może spowolnić rozwój raka prostaty.

Kiedy stosować lek Zytiga?

Lek Zytiga jest stosowany u dorosłych mężczyzn w leczeniu raka prostaty z przerzutami do innych części ciała.
Gdy lek Zytiga jest stosowany na wczesnym etapie choroby reagującej na terapię hormonalną, jest on podawany razem z terapią zmniejszającą stężenie testosteronu (terapia supresji androgenowej).
W trakcie stosowania tego leku lekarz zaleci także stosowanie innego leku o nazwie prednizon lub prednizolon w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia nadciśnienia tętniczego krwi, gromadzenia nadmiaru wody w organizmie lub zmniejszenia stężenia potasu we krwi.

Jak stosować lek Zytiga?

Dawkowanie leku Zytiga i długość leczenia ustala lekarz. Lek Zytiga przyjmuje się razem z lekiem o nazwie prednizon lub prednizolon. Nie należy przerywać przyjmowania leku Zytiga lub prednizonu lub prednizolonu, bez konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Leku Zytiga nie wolno przyjmować razem z jedzeniem. Tabletki należy przyjmować jako pojedynczą dawkę raz na dobę na pusty żołądek. Lek należy przyjmować co najmniej 2 godziny po jedzeniu i nie należy spożywać posiłków przez co najmniej godzinę po przyjęciu leku. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą; tabletek nie należy rozkruszać przed połknięciem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Zytiga?

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Jeśli pacjent zapomni przyjąć lek Zytiga, prednizon lub prednizolon, należy przyjąć zwykłą dawkę następnego dnia. Jeśli pacjent zapomni przyjąć lek Zytiga, prednizon lub prednizolon przez okres dłuższy niż jeden dzień, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Kiedy lek Zytiga nie może być stosowany?

Leku Zytiga nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (octan abirateronu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku u pacjentów z ciężkim uszkodzeniem wątroby.
Lek Zytiga nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Zytiga?

Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia lekiem Zytiga lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej przez lekarza dawki leku. Przed rozpoczęciem leczenia tym lekiem pacjent powinien poinformować lekarza o występowaniu jakichkolwiek chorób serca (w tym zaburzeń rytmu serca) lub chorób naczyń krwionośnych. Podczas stosowania leku lekarz będzie okresowo zlecał badania krwi w celu sprawdzenia wpływu leku na wątrobę.

Jak stosować lek Zytiga z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Zytiga z jedzeniem i piciem?

Leku Zytiga nie wolno przyjmować razem z jedzeniem - przyjmowanie leku z jedzeniem może powodować wystąpienie jego działań niepożądanych.

Czy można stosować lek Zytiga w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Zytiga nie jest wskazany do stosowania u kobiet. Jeśli pacjent podejmuje stosunki seksualne z kobietą w ciąży lub z kobietą która może zajść w ciążę powinien używać prezerwatywy lub innej skutecznej metody antykoncepcji.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Zytiga?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas terapii lekiem Zytiga, są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Zytiga i jak najszybciej poinformować lekarza o wystąpieniu następujących objawów: objawów niskiego stężenia potasu we krwi (takich jak osłabienie siły mięśni, drżenie mięśni lub kołatanie serca); objawów zaburzeń czynności wątroby (takich jak: zażółcenie skóry lub oczu, ciemny mocz, ciężkie nudności lub wymioty).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Zytiga?

W przypadku przyjęcia większej niż przepisana dawki leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala.

Czy lek Zytiga wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Zytiga nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Zytiga?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Zytiga - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem