LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Sitagliptin Aurovitas (Sitagliptin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Sitagliptin Aurovitas (Rp) tabletki powlekane 100 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Sitagliptin Aurovitas

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Aurovitas Pharma Polska Sp. z o.o.

Co zawiera lek Sitagliptin Aurovitas?

Lek Sitagliptin Aurovitas jest dostępny na receptę w postaci tabletek.
1 tabletka powlekana zawiera 100 mg sitagliptyny (w postaci jednowodnego chlorowodorku sitagliptyny).

Jak działa lek Sitagliptin Aurovitas?

Sitagliptyna jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi. Należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4).

Kiedy stosować lek Sitagliptin Aurovitas?

Lek Sitagliptin Aurovitas jest stosowany w leczeniu pacjentów dorosłych z cukrzycą typu 2. Lek ten może być stosowany sam lub razem z innymi lekami obniżającymi poziom cukru we krwi (insuliną, metforminą, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami).

Jak stosować lek Sitagliptin Aurovitas?

Dawkowanie leku Sitagliptin Aurovitas i czas trwania leczenia określa lekarz. Nie należy samodzielnie kończyć stosowania leku.

Sposób podawania

Lek można przyjmować niezależnie od posiłków i napojów.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Sitagliptin Aurovitas?

W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć ją tak szybko jak to jest możliwe. Jeśli jednak zbliża się czas przyjęcia następnej dawki, należy pominąć zapomnianą dawkę i dalej przyjmować lek zgodnie z zaleconym schematem. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Sitagliptin Aurovitas nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (sitagliptynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Sitagliptin Aurovitas nie jest wskazany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Sitagliptin Aurovitas?

Przed wprowadzeniem leczenia lekiem Sitagliptin Aurovitas lekarz oceni przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz ustali terminy wizyt kontrolnych. Nie należy przyjmować większych dawek niż przepisane przez lekarza. Należy powiadomić lekarza, jeśli u pacjenta występują lub występowały wcześniej: choroba trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe, uzależnienie od alkoholu, bardzo wysokie stężenie triglicerydów we krwi, kwasica ketonowa w przebiegu cukrzycy lub jakiekolwiek choroby nerek. Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, jeśli w trakcie leczenia pojawią się objawy zapalenia trzustki (np. silny i uporczywy ból brzucha) lub objawy choroby o nazwie pemfigoid pęcherzowy (np. pęcherze na skórze). Podczas przyjmowania leku Sitagliptin Aurovitas ważne jest przestrzeganie diety i wykonywanie ćwiczeń fizycznych zaleconych przez lekarza. Wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku należy omówić z lekarzem.

Jak stosować lek Sitagliptin Aurovitas z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub leku nazywanego sulfonylomocznikiem - może być konieczne zmniejszenie dawek tych leków, jeśli będą stosowane razem z sitagliptyną.

Czy można stosować lek Sitagliptin Aurovitas w ciąży i okresie karmienia piersią?

Pacjentki w ciąży lub karmiące piersią, przypuszczające że mogą być w ciąży lub gdy planują mieć dziecko powinny skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Sitagliptin Aurovitas.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Sitagliptin Aurovitas?

W ulotce dołączonej do opakowania leku Sitagliptin Aurovitas są szczegółowo opisane jego działania niepożądane. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Sitagliptin Aurovitas i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w razie pojawienia się jakiegokolwiek z następujących objawów: silny i uporczywy ból brzucha w okolicy żołądka mogący promieniować w kierunku pleców, z nudnościami i wymiotami lub bez (mogą to być objawy zapalenia trzustki); wysypka, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skóry, obrzęk twarzy, warg, języka i gardła powodujący problemy z oddychaniem lub połykaniem (objawy ciężkiej reakcji alergicznej).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Sitagliptin Aurovitas?

W razie przyjęcia większej niż zalecona dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Sitagliptin Aurovitas wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia zawrotów głowy i senności. Przyjmowanie leku Sitagliptin Aurovitas jednocześnie z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (takimi jak pochodne sulfonylomocznika lub insulina), może prowadzić do nadmiernego obniżenia stężenia cukru we krwi (hipoglikemii), co z kolei może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Sitagliptin Aurovitas?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Sitagliptin Aurovitas - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem