LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Sitagliptin Medical Valley (Sitagliptin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Sitagliptin Medical Valley (Rp) tabletki powlekane 100 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
17,18
0,00
Cena
100% (zł):
37,64
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Sitagliptin Medical Valley

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Medical Valley Invest AB

Co zawiera lek Sitagliptin Medical Valley?

Lek Sitagliptin Medical Valley występuje w postaci tabletek. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 100 mg sitagliptyny.

Jak działa lek Sitagliptin Medical Valley?

Substancją czynną leku jest sitagliptyna, która jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi. Należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4).

Kiedy stosować lek Sitagliptin Medical Valley?

Lek Sitagliptin Medical Valley stosuje się w leczeniu osób dorosłych z cukrzycą typu 2. Lek może być stosowany sam lub razem z innymi lekami zmniejszającymi stężenie cukru we krwi (insuliną, metforminą, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami).

Jak stosować lek Sitagliptin Medical Valley?

Dawkowanie leku Sitagliptin Medical Valley właściwe dla każdego pacjenta oraz czas stosowania określa lekarz. Nie należy przerywać leczenia tym lekiem bez zalecenia lekarza.

Sposób podawania

Lek można przyjmować niezależnie od posiłków i napojów.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Sitagliptin Medical Valley?

W razie pominięcia dawki leku należy ją przyjąć jak najszybciej. Jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i dalej przyjmować lek według zwykłego schematu. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Sitagliptin Medical Valley nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (sitagliptynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat nie powinny przyjmować leku Sitagliptin Medical Valley.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Sitagliptin Medical Valley?

Przed przepisaniem leku Sitagliptin Medical Valley lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o leczeniu przedstawi pacjentowi zasady kontroli leczenia. Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występują lub występowały następujące choroby: choroba trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe, uzależnienie od alkoholu lub bardzo wysokie stężenie triglicerydów we krwi, kwasica ketonowa w przebiegu cukrzycy, jakiekolwiek choroby nerek. Konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem, jeśli w czasie przyjmowania leku pojawią się pęcherze na skórze (objaw choroby o nazwie pemfigoid pęcherzowy) albo ciężki i uporczywy ból brzucha (objaw ostrego zapalenia trzustki). Podczas przyjmowania leku Sitagliptin Medical Valley należy przestrzegać diety i wykonywać ćwiczenia fizyczne zalecone przez lekarza.

Jak stosować lek Sitagliptin Medical Valley z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub leku nazywanego sulfonylomocznikiem, ponieważ może być konieczne zmniejszenie dawek tych leków, jeśli będą stosowane razem z lekiem Sitagliptin Medical Valley.

Czy można stosować lek Sitagliptin Medical Valley w ciąży i okresie karmienia piersią?

Pacjentki w ciąży lub karmiące piersią powinny omówić z lekarzem odpowiednie leczenie cukrzycy.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Sitagliptin Medical Valley?

Ulotka dołączona do opakowania zawiera działania niepożądane towarzyszące terapii lekiem Sitagliptin Medical Valley. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Sitagliptin Medical Valley i natychmiast skontaktować się z lekarzem w razie wystąpienia jakiegokolwiek z następujących ciężkich działań niepożądanych: zapalenie trzustki (z objawami takimi jak: silny i uporczywy ból brzucha w okolicy żołądka mogący promieniować w kierunku pleców z występowaniem lub bez występowania nudności i wymiotów); ciężka reakcja uczuleniowa (z objawami takimi jak: obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła powodujący trudności z oddychaniem lub połykaniem oraz wysypka, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skóry).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Sitagliptin Medical Valley?

W sytuacji przyjęcia większej dawki leku niż zalecana należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Sitagliptin Medical Valley wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Sitagliptin Medical Valley zgłaszano występowanie zawrotów głowy i senności, które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Przyjmowanie leku Sitagliptin Medical Valley razem z lekami z grupy pochodnych sulfonylomocznika lub insuliną może spowodować nadmierne zmniejszenie stężenia cukru we krwi (hipoglikemię), co może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Sitagliptin Medical Valley?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Sitagliptin Medical Valley - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Sitagliptin Medical Valley - powiązane artykuły

Niedziela, 20 sierpnia 2023

Dnia 24 sierpnia 2023 Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę refundacyjną leków, która obowiązuje od 1 września 2023 r. Zobacz, które leki z listy aptecznej obejmuje lista.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem