LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

DIKY (Diclofenac)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
DIKY 4% (OTC) aerozol na skórę, roztwór 40 mg/g 1 but. 30 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
33,00
Cena
100% (zł):
33,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

DIKY

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Cyathus Exquirere Pharmaforschungs GmbH

DIKY - skład

1 g roztworu zawiera 40 mg diklofenaku sodu. 1 g roztworu zawiera 100 mg lecytyny sojowej 76%, 150 mg glikolu propylenowego oraz olejek z miętowy.

DIKY - wskazania

Do miejscowego, objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego oraz leczenia stanu zapalnego, występującego po tępych urazach o znacznym nasileniu w obrębie małych i średnich stawów oraz struktur okołostawowych.

DIKY - dawkowanie

  • Dorośli i młodzież powyżej 14 lat
    Odpowiednią ilość preparatu należy rozpylić na skórę, w miejscu poddawanym leczeniu. Preparat należy rozpylać 3 razy na dobę, w regularnych odstępach czasu, wykonując każdorazowo, w zależności od wielkości leczonej powierzchni, 4 do 5 naciśnięć pompki rozpylacza (co odpowiada 0,8 do 1 g aerozolu zawierającego 32 do 40 mg diklofenaku sodu). Nie należy przekraczać maksymalnej pojedynczej dawki preparatu wynoszącej 1 g. Maksymalna dawka dobowa wynosi 15 naciśnięć pompki rozpylacza (co odpowiada 3 g aerozolu zawierającego 120 mg diklofenaku sodu). Preparat należy delikatnie wmasować w skórę, a następnie umyć ręce (chyba że są one przedmiotem leczenia). Po zastosowaniu preparatu, aby umożliwić wyschnięcie skóry, należy odczekać kilka minut przed założeniem opatrunku lub bandaża. Preparat może być stosowany z nieokluzyjnymi opatrunkami typu bandaż, ale nie może być stosowany z opatrunkami okluzyjnymi nieprzepuszczającymi powietrza. Leczenie można zakończyć, gdy ustąpią objawy (ból i obrzęk). Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 7 do 8 dni bez konsultacji z lekarzem. Pacjent powinien zgłosić się do lekarza, jeżeli po upływie 3 dni nie wystąpi poprawa.
  • Dzieci i młodzież
    Ze względu na brak odpowiednich danych nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci w wieku poniżej 14 lat.
Osoby w podeszłym wieku

Dawkowanie takie samo jak u dorosłych.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

Należy zachować ostrożność, stosując preparat u pacjentów, u których stwierdzono w wywiadzie niewydolność wątroby lub nerek.

DIKY - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz na orzeszki ziemne i soję. Pacjenci z astmą lub bez astmy, u których po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych wystąpił napad astmy, pokrzywka lub ostre zapalenie błony śluzowej nosa. Trzeci trymestr ciąży. Stosowanie na skórę piersi u kobiet karmiących piersią. Stosowanie preparatu u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 14 lat nie jest zalecane.

DIKY - ciąża i karmienie piersią

Podczas pierwszego i drugiego trymestru ciąży nie należy stosować preparatu, o ile nie jest to zdecydowanie konieczne. Jeśli diklofenak jest stosowany przez kobietę próbującą zajść w ciążę lub w czasie pierwszego lub drugiego trymestru ciąży, należy stosować najmniejszą możliwą dawkę przez możliwie najkrótszy okres. Diklofenak jest przeciwwskazany w trzecim trymestrze ciąży. Z powodu braku kontrolowanych badań u kobiet karmiących piersią, preparat można stosować w okresie karmienia piersią tylko na zalecenie lekarza; preparatu nie należy stosować na pierś karmiącej matki, ani na inną okolicę obejmująca duży obszar skóry lub przez długi czas.

DIKY - działania niepożądane

Często: wysypka skórna, egzema, rumień, zapalenie skóry (w tym kontaktowe), świąd. Rzadko: zapalenie skóry pęcherzowe. Bardzo rzadko: nadwrażliwość (w tym pokrzywka), obrzęk naczynioruchowy; wysypka krostkowa; astma; reakcje nadwrażliwości na światło. Mogą wystąpić reakcje w miejscu podania, sucha skóra, uczucie pieczenia. Nie można wykluczyć możliwości wystąpienia ogólnych działań niepożądanych po zastosowaniu preparatu na duże powierzchnie skóry (na więcej niż 600 cm2) oraz przez dłuższy czas (dłużej niż 4 tygodnie).

DIKY - uwagi

Preparat należy stosować tylko na zdrową, nienaruszoną skórę. Nie stosować na otwarte rany lub skórę uszkodzoną. Nie wolno doprowadzić do kontaktu leku z oczami lub błonami śluzowymi ani do jego połknięcia. Aby ograniczyć występowanie reakcji nadwrażliwości na światło, należy ostrzec pacjentów przed nadmierną ekspozycją na słońce.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

DIKY - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

DIKY - powiązane artykuły

W bólach stawów mięśni i pleców stosujemy leki do stosowania zewnętrznego, miejscowego, które stosowane na skórę łagodzą ból i stan zapalny.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem