LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Apap (Paracetamol)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Apap (OTC) tabletki powlekane 500 mg 2 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
3,20
Cena
100% (zł):
3,20
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Apap (OTC) tabletki powlekane 500 mg 6 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
5,00
Cena
100% (zł):
5,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Apap (OTC) tabletki powlekane 500 mg 12 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
8,00
Cena
100% (zł):
8,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Apap (OTC) tabletki powlekane 500 mg 24 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
13,00
Cena
100% (zł):
13,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Apap (OTC) tabletki powlekane 500 mg 50 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
23,50
Cena
100% (zł):
23,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Apap (OTC) tabletki powlekane 500 mg 100 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
39,90
Cena
100% (zł):
39,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Apap

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

US Pharmacia Sp. z o.o.

Co zawiera Apap?

Lek Apap występuje w postaci tabletek i jest dostępny bez recepty.
1 tabletka powlekana zawiera 500 mg paracetamolu.

Jak działa Apap?

Paracetamol jest lekiem o przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Nie działa przeciwzapalnie. Działa słabiej drażniąco na żołądek niż niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Kiedy stosować Apap?

Lek Apap jest stosowany u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat w bólach różnego pochodzenia: głowy (w tym napięciowe bóle głowy), menstruacyjne, zębów, mięśni, kostno-stawowe, gardła, nerwobóle, oraz w gorączce np. w przeziębieniu i grypie.

Jak stosować Apap?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Należy pamiętać, aby nie przekroczyć maksymalnej dawki dobowej. Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować leku, jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 5 dni, a gorączka dłużej niż 3 dni.

  • Dorośli
    1-2 tabletki Apap, w razie konieczności 3 do 4 razy na dobę (maksymalnie 8 tabletek w ciągu doby). Należy przestrzegać co najmniej 4-godzinnego odstępu między kolejnymi dawkami.
  • Dzieci i młodzież
    Młodzież powyżej 12 lat: 1 tabletka Apap, w razie konieczności 3 do 4 razy na dobę. Należy przestrzegać co najmniej 4-godzinnego odstępu między kolejnymi dawkami. Leku Apap nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat.
Osoby w podeszłym wieku

U pacjentów w podeszłym wieku nie jest wymagane dostosowanie dawki leku Apap.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

U pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby lub nerek dawkę leku Apap należy zmniejszyć lub wydłużyć odstępy pomiędzy dawkami. Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Sposób podawania

Tabletki należy połknąć, popijając niewielką ilością płynu. Zaleca się stosowanie leku na czczo, gdyż pozwala to na przyspieszenie jego działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego.

Kiedy Apap nie może być stosowany?

Leku Apap nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (paracetamol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Apap nie należy stosować w przypadku ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek oraz wrodzonego niedoboru enzymów dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy methemoglobinowej. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Apap?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 5 dniach (ból) lub 3 dniach (gorączka), należy skontaktować się z lekarzem. Należy zwrócić uwagę, czy inne przyjmowane preparaty nie zawierają paracetamolu (ryzyko przedawkowania). Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli lek Apap jest stosowany u pacjentów uczulonych na kwas acetylosalicylowy; jeśli pacjent jest odwodniony i przewlekle niedożywiony oraz w przypadku zaburzeń czynności wątroby lub nerek. W czasie przyjmowania leku Apap nie wolno pić alkoholu ze względu na ryzyko toksycznego uszkodzenia wątroby (należy zwrócić uwagę na inne leki, które zawierają w swoim składzie alkohol). Nigdy nie należy przyjmować dawki leku Apap większej niż zalecana (większe dawki nie zwiększają działania przeciwbólowego, natomiast mogą spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby). Nie należy przyjmować paracetamolu przez długi czas lub w dużych dawkach, bez porozumienia z lekarzem.

Jak stosować Apap z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Paracetamolu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol (ryzyko przedawkowania), zydowudyną, inhibitorami MAO oraz w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania: doustnych leków przeciwzakrzepowych, ryfampicyny i izoniazydu, leków przeciwpadaczkowych, barbituranów, sulfinpirazonu, metoklopramidu, domperidonu, cholestyraminy, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego). Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.

Czy można stosować Apap w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Apap może być stosowany w czasie ciąży; gdy pacjentka jest w ciąży należy jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli lek ma być stosowany częściej niż doraźnie. Lek Apap może być stosowany podczas karmienia piersią, gdy pacjentka karmi piersią należy jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli lek ma być stosowany częściej niż doraźnie.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Apap?

W przypadku doraźnego stosowania leku Apap działania niepożądane występują rzadko. Mogą wystąpić: reakcje alergiczne (pokrzywka, wysypka, rumień), zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (pieczenie w nadbrzuszu, nudności, wymioty; ponadto zapalenie trzustki, uszkodzenie wątroby, powiększenie wątroby, żółtaczka, po przedawkowaniu - zaburzenia czynności wątroby lub nerek). Bardzo rzadko może wystąpić zmniejszenie liczby krwinek białych lub płytkowych we krwi oraz zmiany chemiczne w barwniku krwi - hemoglobinie (methemoglobinemia).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Apap?

W przypadku przyjęcia dawki paracetamolu większej niż zalecana trzeba sprowokować wymioty i natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, bowiem istnieje ryzyko opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby. W ciągu kilku do kilkunastu godzin po przyjęciu paracetamolu mogą wystąpić: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Może rozwinąć się uszkodzenie wątroby, objawiające się rozpieraniem w nadbrzuszu, nudności i żółtaczka.

Czy Apap wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Stosowanie leku Apap nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Jak przechowywać Apap?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Apap - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Apap - powiązane artykuły

Paracetamol jest głównym składnikiem znacznej części leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Więcej »

Każdą gorączkę zawsze należy doraźnie obniżyć. W celu obniżenia gorączki i złagodzenia bólu stosujemy leki przeciwgorączkoww i przeciwbólowe

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem