Panadol Sprint (Paracetamol)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | Refundacja | Opłata pacjenta (zł) | Cena 100% (zł) | Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Panadol Sprint (OTC) | tabletki powlekane | 500 mg | 12 szt. |
Refundacja brak refundacji |
Opłata pacjenta (zł): 7,20 |
Cena 100% (zł): 7,20 |
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
Panadol Sprint
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Haleon Poland Sp. z o.o.
- Co zawiera Panadol Sprint?
- Jak działa Panadol Sprint?
- Kiedy stosować Panadol Sprint?
- Jak stosować Panadol Sprint?
- Kiedy Panadol Sprint nie może być stosowany?
- Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Panadol Sprint?
- Jak stosować Panadol Sprint z innymi lekami?
- Czy można stosować Panadol Sprint w ciąży i okresie karmienia piersią?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Panadol Sprint?
- Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Panadol Sprint?
- Czy Panadol Sprint wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
- Jak przechowywać Panadol Sprint?
- Panadol Sprint - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
- Panadol Sprint - powiązane artykuły
Co zawiera Panadol Sprint?
Lek Panadol Sprint występuje w postaci tabletek i jest dostępny bez recepty.
1 tabletka powlekana zawiera 500 mg paracetamolu. Tabletkę można podzielić na dwie równe dawki.
Jak działa Panadol Sprint?
Paracetamol jest lekiem o przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Nie działa przeciwzapalnie. Działa słabiej drażniąco na żołądek niż niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Kiedy stosować Panadol Sprint?
Lek Panadol Sprint jest wskazany do stosowania w bólach głowy, migrenie, bólu napięciowym, bólach zębów, nerwobólach, bólach kręgosłupa, bólach kostnych, stawowych i mięśniowych, bolesnym miesiączkowaniu, bólu gardła, objawowym leczeniu bólu w przebiegu łagodnego zapalenia stawów.
Ponadto lek Panadol Sprint działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo w czasie przeziębienia i stanów grypopodobnych.
Jak stosować Panadol Sprint?
Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Nie stosować dawki większej niż zalecana. Należy stosować możliwie najmniejszą skuteczną dawkę leku, przez możliwie najkrótszy czas. Bez konsultacji z lekarzem leku Panadol Sprint nie należy stosować regularnie dłużej niż przez 3 dni.
- Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat (o masie ciała powyżej 50 kg)
1 lub 2 tabletki Panadol Sprint. W razie konieczności dawkę tę można powtarzać nie częściej niż co 4 godziny, maksymalnie do 4 razy na dobę. Nie należy przyjmować więcej niż 8 tabletek Panadol Sprint (4 g paracetamolu) w ciągu doby. - Dzieci
Dzieci w wieku 6-11 lat: pół do 1 tabletki Panadol Sprint; w razie konieczności dawkę tę można powtarzać nie częściej niż co 4 godziny, maksymalnie do 4 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 60 mg na kg masy ciała w 4 dawkach po 15 mg na kg masy ciała.
Leku Panadol Sprint nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 6 lat.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Pacjenci z zaburzeniem czynności wątroby lub nerek przed zastosowaniem leku Panadol Sprint powinni poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Sposób podawania
Tabletki należy połknąć, popijając niewielką ilością płynu.
Kiedy Panadol Sprint nie może być stosowany?
Leku Panadol Sprint nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (paracetamol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Panadol Sprint nie należy stosować w przypadku choroby alkoholowej oraz ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek.
Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Panadol Sprint?
Jeśli po upływie 3 dni objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zwrócić uwagę, czy inne przyjmowane preparaty nie zawierają paracetamolu, ponieważ istnieje ryzyko przedawkowania tej substancji. Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli lek Panadol Sprint jest stosowany u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek; z występującym niedoborem niektórych enzymów (dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej); chorujących na przewlekłe bóle głowy; pacjentów z niedowagą lub niedożywionych, chorujących na anoreksję; pacjentów regularnie spożywających alkohol; pacjentów odwodnionych. Podczas leczenia paracetamolem nie należy spożywać alkoholu, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby (należy zwrócić uwagę na inne leki, które zawierają w swoim składzie alkohol). Nigdy nie należy przyjmować dawki leku większej niż zalecana (większe dawki nie zwiększają działania przeciwbólowego, natomiast mogą spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby). Pacjenci chorujący na łagodną postać zapalenia stawów, u których potrzebne jest stosowanie leków przeciwbólowych codziennie, powinni skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku Panadol Sprint. Długotrwałe, w dużych dawkach, niewłaściwe stosowanie środków przeciwbólowych może powodować wystąpienie bólów głowy, które mogą nie ustąpić po większych dawkach leku.
Jak stosować Panadol Sprint z innymi lekami?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Paracetamolu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol (ryzyko przedawkowania), zydowudyną, inhibitorami MAO oraz w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania: doustnych leków przeciwzakrzepowych, ryfampicyny i izoniazydu, leków przeciwpadaczkowych, barbituranów, sulfinpirazonu, metoklopramidu, domperidonu, cholestyraminy, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego). Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.
Czy można stosować Panadol Sprint w ciąży i okresie karmienia piersią?
Lek Panadol Sprint może być stosowany w czasie ciąży; gdy pacjentka jest w ciąży należy jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli lek ma być stosowany częściej niż doraźnie. Lek Panadol Sprint może być stosowany podczas karmienia piersią, gdy pacjentka karmi piersią należy jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli lek ma być stosowany częściej niż doraźnie.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Panadol Sprint?
Mogą wystąpić: wysypka skórna lub ciężka reakcja skórna objawiające się ostrą uogólnioną wysypką krostkową lub pęcherzami i nadżerkami na skórze, w jamie ustnej, oczach i narządach płciowych, gorączką i bólami stawowymi albo pękającymi olbrzymimi pęcherzami podnaskórkowymi, rozległymi nadżerkami na skórze, złuszczaniem się dużych płatów naskórka i gorączką; reakcje alergiczne (wysypka skórna lub swędzenie skóry, którym może towarzyszyć utrudnione oddychanie lub obrzęk warg, języka, gardła lub twarzy); zaburzenia czynności wątroby (zażółcenie skóry i oczu, nudności, utrata apetytu); zaburzenia oddychania (w sytuacji gdy występowały one w przeszłości podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych); zmniejszenie liczby krwinek białych lub płytkowych we krwi oraz zmiany chemiczne w barwniku krwi - hemoglobinie (methemoglobinemia).
Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Panadol Sprint?
W przypadku przyjęcia dawki paracetamolu większej niż zalecana trzeba sprowokować wymioty i natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, bowiem istnieje ryzyko opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby. W ciągu kilku do kilkunastu godzin po przyjęciu paracetamolu mogą wystąpić: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Może rozwinąć się uszkodzenie wątroby, objawiające się rozpieraniem w nadbrzuszu, nudności i żółtaczka.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk
Panadol Sprint - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
- Apap
- Apap Caps
- Apap dla dzieci Forte
- Apap Junior
- Calpol 6 Plus
- Efferalgan czopki
- Efferalgan Forte
- Infacetamol
- Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol
- Metafen Paracetamol
- Panacit
- Panadol dla dzieci
- Panadol Sprint
- Panaprex
- Paracetamol Accord
- Paracetamol Aflofarm
- Paracetamol Aurovitas
- Paracetamol B. Braun
- Paracetamol Biofarm 500 mg
- Paracetamol Biofarm 1000 mg
- Paracetamol DOZ
- Paracetamol Farmina
- Paracetamol Filofarm
- Paracetamol Forte Apteo Med
- Paracetamol Galena
- Paracetamol Hasco czopki
- Paracetamol Hasco tabletki
- Paracetamol Hasco zawiesina
- Paracetamol Hasco Forte
- Paracetamol Kabi
- Paracetamol Synoptis
- Paracetamol Zentiva
- Paramax Rapid
- Paramig Fast
- Paramig Fast Junior
- Pedicetamol
Panadol Sprint - powiązane artykuły
Paracetamol tabletki kapsułki granulaty i czopki
Paracetamol jest głównym składnikiem znacznej części leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.
Więcej »Ibuprofen i paracetamol - leki przyjmowane doustnie
Główne substancje czynne obniżające gorączkę i łagodzące bóle u dzieci to ibuprofen i paracetamol.w postaciach odpowiednich dla wieku dziecka.
Więcej »Ibuprofen i paracetamol - leki przyjmowane doustnie
Główne substancje czynne obniżające gorączkę i łagodzące bóle u dzieci to ibuprofen i paracetamol.w postaciach odpowiednich dla wieku dziecka.
Więcej »Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe
Każdą gorączkę zawsze należy doraźnie obniżyć. W celu obniżenia gorączki i złagodzenia bólu stosujemy leki przeciwgorączkoww i przeciwbólowe
Więcej »