LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Pedicetamol (Paracetamol)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Pedicetamol (OTC) roztwór doustny 100 mg/ml 1 but. 30 ml z kroplomierzem n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 14,50 Cena 100% (zł): 14,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pedicetamol (OTC) roztwór doustny 100 mg/ml 1 but. 60 ml ze strzykawką n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 18,40 Cena 100% (zł): 18,40 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Pedicetamol

Polski Lek - Dystrybucja Sp. z o.o.

Co zawiera Pedicetamol?

Lek Pedicetamol występuje w postaci roztworu doustnego i jest dostępny bez recepty.
1 ml roztworu doustnego zawiera 100 mg paracetamolu. Lek zawiera azorubinę - może powodować reakcje alergiczne. Lek zawiera niewielką ilość etanolu - mniej niż 100 mg na dawkę.

Jak działa Pedicetamol?

Paracetamol jest lekiem o przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Nie działa przeciwzapalnie. Działa słabiej drażniąco na żołądek niż niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Kiedy stosować Pedicetamol?

Lek Pedicetamol jest stosowany w leczeniu objawowym gorączki trwającej nie dłużej niż 3 dni oraz bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.

Jak stosować Pedicetamol?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Należy pamiętać, aby nie przekroczyć maksymalnej dawki dobowej.

  • Dzieci
    Lek Pedicetamol jest przeznaczony do stosowania u dzieci o masie ciała do 32 kg (w przybliżeniu w wieku od 0 miesięcy do 10 lat). Zalecana dawka dobowa paracetamolu u dzieci wynosi około 60 mg na kg masy ciała, podawana w 4 do 6 porcjach, np. 15 mg na kg masy ciała co 6 godzin lub 10 mg na kg masy ciała co 4 godziny. Aby wyznaczyć dawkę leku Pedicetamol, należy pomnożyć masę ciała dziecka w kg przez 0,15 - wynik jest liczbą ml leku, którą należy podać. U dzieci dawka ta powinna być podawana co 6 godzin, również w nocy. Jeżeli pożądane działanie nie zostanie osiągnięte w ciągu 3 do 4 godzin, lek może być podawany co 4 godziny - w takim przypadku należy podawać dawkę 10 mg na kg masy ciała. U niemowląt o masie ciała poniżej 7 kg (6 miesięcy) zaleca się stosowanie czopków, poza przypadkami, w których podanie tej postaci leku jest niemożliwe. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej 60 mg na kg masy ciała bez uprzedniego skonsultowania się z lekarzem.
    Schemat podawania leku Pedicetamol dzieciom w dawce 15 mg na kg masy ciała co 6 godzin:
    0-3 miesiące (do 4 kg) - 0,6 ml (60 mg) = 15 kropli; 4-8 miesięcy (do 7 kg) - 1 ml (100 mg) = 25 kropli; 9-11 miesięcy (do 8 kg) - 1,2 ml (120 mg) = 30 kropli; 12-23 miesiące (do 10,5 kg) - 1,6 ml (160 mg) = 40 kropli; 2-3 lata (do 13 kg) - 2 ml (200 mg); 4-5 lat (do 18,5 kg) -2,8 ml (280 mg); 6-8 lat (do 24 kg) - 3,6 ml (360 mg); 9-10 lat (do 32 kg) - 4,8 ml (480 mg).
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

U pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby lub nerek dawkę leku Pedicetamol należy zmniejszyć lub wydłużyć odstępy pomiędzy dawkami. Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Sposób podawania

U dzieci w wieku poniżej 3 lat zaleca się podawanie leku w postaci kropli (4 mg na kroplę) za pomocą zakraplacza (2 ml) dołączonego do opakowania 30 ml. U dzieci w wieku od 3 lat zaleca się podawanie leku w mililitrach (ml) za pomocą doustnej strzykawki (5 ml) dołączonej do opakowania 60 ml. Lek może być rozcieńczany wodą, mlekiem lub sokami owocowymi.

Kiedy Pedicetamol nie może być stosowany?

Leku Pedicetamol nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (paracetamol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Pedicetamol nie należy stosować w przypadku choroby alkoholowej oraz ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Pedicetamol?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 10 dniach (ból) lub 3 dniach (gorączka) u dorosłych, lub po 3 dniach u dzieci, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zwrócić uwagę, czy inne przyjmowane preparaty nie zawierają paracetamolu (ryzyko przedawkowania). Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli lek Pedicetamol jest stosowany u pacjentów uczulonych na kwas acetylosalicylowy; w przypadku niedoboru niektórych enzymów (dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej); jeśli pacjent jest odwodniony i przewlekle niedożywiony oraz w przypadku zaburzeń czynności wątroby lub nerek. Podczas leczenia paracetamolem nie należy pić alkoholu, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby (należy zwrócić uwagę na inne leki, które zawierają w swoim składzie alkohol). Nigdy nie należy przyjmować dawki leku większej niż zalecana (większe dawki nie zwiększają działania przeciwbólowego, natomiast mogą spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby). Długotrwałe, w dużych dawkach, niewłaściwe stosowanie środków przeciwbólowych może powodować wystąpienie bólów głowy, które mogą nie ustąpić po większych dawkach leku. Nie należy przyjmować paracetamolu przez długi czas lub w dużych dawkach, bez porozumienia z lekarzem lub dentystą.

Jak stosować Pedicetamol z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Paracetamolu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol (ryzyko przedawkowania), zydowudyną, inhibitorami MAO oraz w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania: doustnych leków przeciwzakrzepowych, ryfampicyny i izoniazydu, leków przeciwpadaczkowych, barbituranów, sulfinpirazonu, metoklopramidu, domperidonu, cholestyraminy, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego). Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.

Czy można stosować Pedicetamol w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Pedicetamol może być stosowany w czasie ciąży; gdy pacjentka jest w ciąży należy jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli lek ma być stosowany częściej niż doraźnie. Lek Pedicetamol może być stosowany podczas karmienia piersią, gdy pacjentka karmi piersią należy jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli lek ma być stosowany częściej niż doraźnie.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Pedicetamol?

W przypadku doraźnego stosowania paracetamolu działania niepożądane występują rzadko. Mogą wystąpić: reakcje alergiczne (pokrzywka, wysypka, rumień), zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (pieczenie w nadbrzuszu, nudności, wymioty; ponadto zapalenie trzustki, uszkodzenie wątroby, powiększenie wątroby, żółtaczka, po przedawkowaniu - zaburzenia czynności wątroby lub nerek). Bardzo rzadko może wystąpić zmniejszenie liczby krwinek białych lub płytkowych we krwi oraz zmiany chemiczne w barwniku krwi - hemoglobinie (methemoglobinemia).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Pedicetamol?

W przypadku przyjęcia dawki paracetamolu większej niż zalecana trzeba sprowokować wymioty i natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, bowiem istnieje ryzyko opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby. W ciągu kilku do kilkunastu godzin po przyjęciu paracetamolu mogą wystąpić: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Może rozwinąć się uszkodzenie wątroby, objawiające się rozpieraniem w nadbrzuszu, nudności i żółtaczka.

Czy Pedicetamol wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Stosowanie leku Pedicetamol nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Jak przechowywać Pedicetamol?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Po otwarciu, zawartość butelki powinna zostać zużyta maksymalnie w ciągu 6 miesięcy.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

reklama

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem