LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Paracetamol Hasco Forte (Paracetamol)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Paracetamol Hasco Forte (OTC) zawiesina doustna 240 mg/5 ml 1 but. 85 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
19,70
Cena
100% (zł):
19,70
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Paracetamol Hasco Forte

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.

Co zawiera Paracetamol Hasco Forte?

Lek Paracetamol Hasco Forte występuje w postaci zawiesiny doustnej i jest dostępny bez recepty.
5 ml zawiesiny doustnej zawiera 240 mg paracetamolu. Lek zawiera sacharozę - przed przyjęciem leku należy skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów; zawartość sacharozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Lek zawiera pirosiarczyn sodu - rzadko może powodować ciężkie reakcje nadwrażliwości i skurcz oskrzeli. Lek zawiera sole kwasu benzoesowego, które mogą zwiększać ryzyko żółtaczki u noworodków (do 4. tygodnia życia). Lek zawiera glikol propylenowy - przed podaniem dziecku w wieku poniżej 4 tygodni należy skontaktować się z lekarzem, zwłaszcza gdy dziecko przyjmuje inne produkty lecznicze zawierające glikol propylenowy lub alkohol. Lek zawiera d-limonen.

Jak działa Paracetamol Hasco Forte?

Paracetamol jest lekiem o przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Nie działa przeciwzapalnie. Działa słabiej drażniąco na żołądek niż niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Kiedy stosować Paracetamol Hasco Forte?

Gorączka i bóle różnego pochodzenia (np. po zabiegach chirurgicznych, bóle związane z wyrzynaniem się zębów, bóle głowy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu), dolegliwości towarzyszące reakcji organizmu na szczepionkę (ból, gorączka, odczyn miejscowy).
Ponadto lek Paracetamol Hasco Forte stosuje się u niemowląt od 0 do 3. miesiąca życia do leczenia objawowego gorączki trwającej nie dłużej niż 3 dni oraz bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.

Jak stosować Paracetamol Hasco Forte?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Należy pamiętać, aby nie przekroczyć maksymalnej dawki dobowej.

 • Dzieci
  Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, przeciętna jednorazowa dawka paracetamolu wynosi 10 do 15 mg na kg masy ciała. W razie konieczności dawkę można powtarzać, nie częściej niż co 4-6 godzin, do 4 razy na dobę, czyli maksymalnie 60 mg na kg masy ciała na dobę.
  Dzieci w wieku od 0 do 3. miesiąca życia (masa ciała do 4 kg): zalecana dawka jednorazowa 60 mg (1,25 ml); maksymalna dawka dobowa 240 mg (5 ml).
  Dzieci w wieku od 4 do 8. miesiąca życia (masa ciała do 7 kg): zalecana dawka jednorazowa 96 mg (2 ml); maksymalna dawka dobowa 384 mg (8 ml).
  Dzieci w wieku od 9 do 11. miesiąca życia (masa ciała do 8 kg): zalecana dawka jednorazowa 120 mg (2,5 ml); maksymalna dawka dobowa 480 mg (10 ml).
  Dzieci w wieku od 1 do 2 lat (masa ciała do 10,5 kg): zalecana dawka jednorazowa 156 mg (3,25 ml); maksymalna dawka dobowa 624 mg (13 ml).
  Dzieci w wieku od 2 do 3 lat (masa ciała do 13 kg): zalecana dawka jednorazowa 192 mg (4 ml); maksymalna dawka dobowa 768 mg (16 ml).
  Dzieci w wieku od 4 do 5 lat (masa ciała do 18,5 kg): zalecana dawka jednorazowa 288 mg (6 ml); maksymalna dawka dobowa 1152 mg (24 ml).
  Dzieci w wieku od 6 do 8 lat (masa ciała do 24 kg): zalecana dawka jednorazowa 360 mg (7,5 ml); maksymalna dawka dobowa 1440 mg (30 ml).
  Dzieci w wieku od 9 do 10 lat (masa ciała do 32 kg): zalecana dawka jednorazowa 480 mg (10 ml); maksymalna dawka dobowa 1920 mg (40 ml).
  Dzieci w wieku od 11 do 12 lat (masa ciała do 45,6 kg): zalecana dawka jednorazowa 684 mg (14,25 ml); maksymalna dawka dobowa 2736 mg (57 ml).
  Bez konsultacji z lekarzem nie stosować leku Paracetamol Hasco Forte dłużej niż 3 dni. Stosowanie u dzieci poniżej 2 lat powinno być zlecone przez lekarza.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

U pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby lub nerek dawkę leku Paracetamol Hasco Forte należy zmniejszyć lub wydłużyć odstępy pomiędzy dawkami. Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Sposób podawania

Do opakowania dołączona jest strzykawka doustna.

Kiedy Paracetamol Hasco Forte nie może być stosowany?

Leku Paracetamol Hasco Forte nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (paracetamol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Paracetamol Hasco Forte nie należy stosować w przypadku ciężkiej niewydolności wątroby lub wirusowego zapalenia wątroby, ciężkiej niewydolności nerek oraz choroby alkoholowej.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Paracetamol Hasco Forte?

Jeśli po upływie 3 dni objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zwrócić uwagę, czy inne przyjmowane preparaty nie zawierają paracetamolu ze względu na ryzyko przedawkowania. Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli lek Paracetamol Hasco Forte jest stosowany u pacjentów uczulonych na kwas acetylosalicylowy; w przypadku niedoboru niektórych enzymów (dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej); jeśli pacjent jest odwodniony i przewlekle niedożywiony oraz w przypadku zaburzeń czynności wątroby lub nerek. Podczas leczenia paracetamolem nie należy pić alkoholu, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby (należy zwrócić uwagę na inne leki, które zawierają w swoim składzie alkohol). Nigdy nie należy przyjmować dawki leku większej niż zalecana (większe dawki nie zwiększają działania przeciwbólowego, natomiast mogą spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby). Nie należy przyjmować paracetamolu przez długi czas lub w dużych dawkach, bez porozumienia z lekarzem lub dentystą. Dostępne wyniki badań wskazują, że podawanie paracetamolu może stanowić czynnik ryzyka rozwoju astmy oraz chorób alergicznych u dzieci.

Jak stosować Paracetamol Hasco Forte z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Paracetamolu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol (ryzyko przedawkowania), zydowudyną, inhibitorami MAO oraz w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania: doustnych leków przeciwzakrzepowych, ryfampicyny i izoniazydu, leków przeciwpadaczkowych, barbituranów, sulfinpirazonu, metoklopramidu, domperidonu, cholestyraminy, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego). Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.

Czy można stosować Paracetamol Hasco Forte w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Paracetamol Hasco Forte może być stosowany w czasie ciąży; gdy pacjentka jest w ciąży należy jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli lek ma być stosowany częściej niż doraźnie. Lek Paracetamol Hasco Forte może być stosowany podczas karmienia piersią, gdy pacjentka karmi piersią należy jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli lek ma być stosowany częściej niż doraźnie.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Paracetamol Hasco Forte?

Rzadko mogą wystąpić: reakcje alergiczne (pokrzywka, wysypka, rumień), zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (pieczenie w nadbrzuszu, nudności, wymioty; ponadto zapalenie trzustki, uszkodzenie wątroby, powiększenie wątroby, żółtaczka, po przedawkowaniu - zaburzenia czynności wątroby lub nerek). Bardzo rzadko może wystąpić zmniejszenie liczby krwinek białych lub płytkowych we krwi oraz zmiany chemiczne w barwniku krwi - hemoglobinie (methemoglobinemia.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Paracetamol Hasco Forte?

W razie przyjęcia dawki paracetamolu większej niż zalecana trzeba sprowokować wymioty i natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, bowiem istnieje ryzyko opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby. W ciągu kilku do kilkunastu godzin po przyjęciu paracetamolu mogą wystąpić: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Może rozwinąć się uszkodzenie wątroby, objawiające się rozpieraniem w nadbrzuszu, nudności i żółtaczka.

Czy Paracetamol Hasco Forte wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Stosowanie leku Paracetamol Hasco Forte nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Paracetamol Hasco Forte?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Po pierwszym otwarciu opakowania lek zachowuje trwałość przez 12 miesięcy.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Paracetamol Hasco Forte - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Paracetamol Hasco Forte - powiązane artykuły

Podczas każdego wyjazdu może się nam przydarzyć goraczka u dziecka. Każdą gorączkę należy doraźnie obniżyć.

Więcej »

Główne substancje czynne obniżające gorączkę i łagodzące bóle u dzieci to ibuprofen i paracetamol.w postaciach odpowiednich dla wieku dziecka.

Więcej »

Główne substancje czynne obniżające gorączkę i łagodzące bóle u dzieci to ibuprofen i paracetamol.w postaciach odpowiednich dla wieku dziecka.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem