Dodaj do mojego indeksu leków »

Efferalgan czopki (Paracetamol) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Efferalgan (OTC) czopki 80 mg 10 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 10,00 Cena 100% (zł): 10,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Efferalgan (OTC) czopki 150 mg 10 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 10,00 Cena 100% (zł): 10,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Efferalgan (OTC) czopki 300 mg 10 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 10,00 Cena 100% (zł): 10,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Efferalgan czopki

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Bristol-Myers Squibb Polska Sp. z o.o.

CO ZAWIERA EFFERALGAN CZOPKI?

1 czopek Efferalgan zawiera 80 mg, 150 mg lub 300 mg paracetamolu.

JAK DZIAŁA EFFERALGAN?

Paracetamol jest lekiem o przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Nie działa przeciwzapalnie.

KIEDY STOSOWAĆ EFFERALGAN CZOPKI?

Gorączka. Leczenie objawowe stanów grypopodobnych i przeziębienia. Bóle różnego pochodzenia.

JAK STOSOWAĆ EFFERALGAN CZOPKI?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dzieci
U dzieci należy przestrzegać dawkowania w odniesieniu do masy ciała - zalecana dawka jednorazowa paracetamolu wynosi około 15 mg/kg masy ciała. W razie konieczności można ją podać do 4 razy na dobę, nie częściej niż co 6 godzin. Zalecana maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi około 60 mg/kg masy ciała.
Efferalgan czopki 80 mg
Lek Efferalgan czopki 80 mg jest przeznaczony dla niemowląt i dzieci o masie ciała od 5 do 10 kg (w wieku około 2 do 24 miesięcy) jedynie na zlecenie lekarza. Zalecana dawka jednorazowa to 1 czopek Efferalgan 80 mg. W razie konieczności dawkę można powtarzać, nie częściej niż co 6 godzin. Nie należy stosować więcej niż 4 czopki Efferalgan 80 mg na dobę (maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 320 mg).
Efferalgan czopki 150 mg
Lek Efferalgan czopki 150 mg jest przeznaczony dla dzieci o masie ciała od 10 do 15 kg (w wieku około 24 miesięcy do 3 lat). Zalecana dawka jednorazowa to 1 czopek Efferalgan 150 mg. W razie konieczności dawkę można powtarzać, nie częściej niż co 6 godzin. Nie należy stosować więcej niż 4 czopki Efferalgan 150 mg na dobę (maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 600 mg).
Efferalgan czopki 300 mg
Lek Efferalgan czopki 300 mg jest przeznaczony dla dzieci o masie ciała od 15 do 30 kg (w wieku około 3 do 9 lat). Zalecana dawka jednorazowa to 1 czopek Efferalgan 300 mg. W razie konieczności dawkę można powtarzać, nie częściej niż co 6 godzin. Nie należy stosować więcej niż 4 czopki Efferalgan 300 mg na dobę (maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 1200 mg).
Ze względu na możliwość miejscowego działania drażniącego, nie zaleca się stosowania czopków Efferalgan częściej niż 4 razy na dobę. Czas stosowania czopków powinien być możliwie krótki. Nie stosować dawek większych niż zalecane. U dzieci należy zachować równe 6-godzinne odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami zarówno w dzień, jak i w nocy. Bez konsultacji z lekarzem nie stosować leku Efferalgan czopki dłużej niż 3 dni.
Dorośli i dzieci o masie ciała powyżej 50 kg
Całkowita dawka paracetamolu nie może być większa niż 4 g/dobę, uwzględniając wszystkie leki zawierające paracetamol.
Osoby w podeszłym wieku
Zazwyczaj nie ma konieczności modyfikacji dawki w tej grupie pacjentów.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Dawkę leku Efferalgan czopki i częstość stosowania należy skonsultować z lekarzem.
Sposób podawania
Lek stosuje się doodbytniczo. Nie zaleca się stosowania czopków w przypadku biegunki.

KIEDY EFFERALGAN CZOPKI NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY?

Leku Efferalgan czopki nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (paracetamol) lub chlorowodorek propacetamolu (prekursor paracetamolu), lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Efferalgan czopki nie należy stosować, jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność wątroby lub czynna nieskutecznie leczona choroba wątroby; jeśli u pacjenta występuje niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej; jeśli pacjent jest leczony inhibitorami MAO (leki stosowane m.in. w depresji) oraz w okresie do 14 dni po zakończeniu leczenia; w przypadku jednoczesnego stosowania z lekami przeciwbólowymi o działaniu agonistyczno-antagonistycznym: buprenorfiną, nalbufiną, pentazocyną; u pacjenta po przebytym ostatnio zapaleniu odbytu, odbytnicy lub krwawieniu z odbytu.

JAKIE SĄ OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS STOSOWANIA LEKU EFFERALGAN CZOPKI?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zwrócić uwagę, czy inne przyjmowane preparaty nie zawierają paracetamolu (ryzyko przedawkowania). Należy zachować ostrożność, jeśli u pacjenta występuje niewydolność wątroby, w tym zespół Gilberta, ciężka niewydolność nerek, choroba alkoholowa, nadmierne spożywanie alkoholu, zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia lub wyniszczenie), długotrwałe niedożywienie, zaburzenia łaknienia, mukowiscydoza, zakażenie wirusem HIV, głodzenie lub wyniszczenie, posocznica, odwodnienie organizmu, zmniejszenie objętości krwi krążącej. Podczas leczenia paracetamolem nie należy pić alkoholu ani przyjmować leków zawierających alkohol, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby (należy zwrócić uwagę na inne leki, które zawierają w swoim składzie alkohol). Nigdy nie należy przyjmować dawki leku Efferalgan czopki większej niż zalecana (większe dawki nie zwiększają działania przeciwbólowego, natomiast mogą spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby).

JAK STOSOWAĆ EFFERALGAN CZOPKI Z INNYMI LEKAMI?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Paracetamolu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol (ryzyko przedawkowania), zydowudyną, inhibitorami MAO oraz w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania: doustnych leków przeciwzakrzepowych, ryfampicyny i izoniazydu, leków przeciwpadaczkowych, barbituranów, sulfinpirazonu, metoklopramidu, domperidonu, cholestyraminy, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego). Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ EFFERALGAN CZOPKI W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?

Lek Efferalgan czopki może być stosowany w czasie ciąży. Należy przyjmować możliwie najmniejszą dawkę zmniejszającą ból i (lub) gorączkę, przez jak najkrótszy czas i jak najrzadziej. Zalecana dawka i czas trwania leczenia powinny być ściśle monitorowane przez lekarza. Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli ból i (lub) gorączka nie zmniejszają się lub gdy pacjentka potrzebuje częściej przyjmować lek. Lek Efferalgan czopki może być stosowany w okresie karmienia piersią tylko za zgodą lekarza i w indywidualnych przypadkach.

JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOGĄ WYSTĄPIĆ PODCZAS STOSOWANIA LEKU EFFERALGAN CZOPKI?

Rzadko mogą wystąpić: złe samopoczucie, obniżenie ciśnienia krwi, zwiększona aktywność aminotransferaz wątrobowych. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości, częstoskurcz, biegunka, bóle brzucha, nudności, wymioty, kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, ostra niewydolność nerek, zmniejszenie liczby płytek krwi, zmniejszenie liczby białych krwinek, zmniejszenie liczby neutrofilów, zmiana wartości INR (współczynnik krzepliwości krwi). Ponadto: niewydolność wątroby, martwica wątroby, zapalenie wątroby; podrażnienie odbytu lub odbytnicy. Zgłaszane były bardzo rzadkie, wymagające odstawienia leczenia, przypadki reakcji nadwrażliwości: zaczerwienienie skóry, wysypka, rumień lub pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, duszność, skurcz oskrzeli, nadmierne pocenie, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi aż do objawów wstrząsu anafilaktycznego; ciężkie reakcje skórne: ostra wysypka krostkowa na całym ciele lub z pęcherzami i nadżerkami na skórze, w jamie ustnej, oczach i narządach płciowych, z gorączką i bólami stawowymi albo pękającymi olbrzymimi pęcherzami, rozległymi nadżerkami na skórze, złuszczaniem dużych płatów naskórka oraz gorączką (toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, zespół Stevensa-Johnsona).

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU EFFERALGAN CZOPKI?

W przypadku przyjęcia dawki paracetamolu większej niż zalecana trzeba sprowokować wymioty i natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, bowiem istnieje ryzyko opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby. W ciągu kilku do kilkunastu godzin po przyjęciu paracetamolu mogą wystąpić: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Może rozwinąć się uszkodzenie wątroby, objawiające się rozpieraniem w nadbrzuszu, nudności i żółtaczka.

CZY EFFERALGAN CZOPKI WPŁYWA NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN?

Stosowanie leku Efferalgan czopki nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

JAK PRZECHOWYWAĆ EFFERALGAN CZOPKI?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych