Axoprofen Forte tabletki (Ibuprofen)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | ![]() |
75+ | ![]() |
Odpłatność | Opłata pacjenta (zł) |
Cena 100% (zł) |
Wskazania refundacyjne Opis leku | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Axoprofen Forte (OTC) | tabletki powlekane | 400 mg | 20 szt. | n.d. | 75+: n.d. | Ciąża: n.d. | Odpłatność: 100% | Opłata pacjenta (zł): 8,90 | Cena 100% (zł): 8,90 | Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny | |
|
|||||||||||
Axoprofen Forte (OTC) | tabletki powlekane | 400 mg | 50 szt. | n.d. | 75+: n.d. | Ciąża: n.d. | Odpłatność: 100% | Opłata pacjenta (zł): 18,90 | Cena 100% (zł): 18,90 | Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny | |
|
Powiązane artykuły

Ibuprofen tabletki kapsułki granulaty i czopki
Ibuprofen jest głównym składnikiem znacznej części leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.
Więcej »Axoprofen Forte tabletki
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Aristo Pharma Sp. z o.o.
- Skład
- Wskazania
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Ciąża i karmienie piersią
- Działania niepożądane
- Uwagi
- Produkty zawierające tę samą substancję czynną
Skład
1 tabletka powlekana zawiera 400 mg ibuprofenu. 1 tabletka zawiera 44 mg laktozy (w postaci laktozy jednowodnej). Tabletkę można podzielić na równe dawki.
Wskazania
Dorośli, młodzież o masie ciała powyżej 40 kg (w wieku 12 lat i powyżej)
Krótkotrwałe objawowe leczenie bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego oraz gorączki.
Dawkowanie
Działania niepożądane można ograniczyć, stosując najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów.
- Dorośli i młodzież o masie ciała >= 40 kg (w wieku 12 lat i powyżej)
Dawka pojedyncza to 200-400 mg ibuprofenu. Jeśli to konieczne, można przyjąć dodatkowo dawkę 200 mg lub 400 mg. Odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami należy ustalić w zależności od obserwowanych objawów oraz z uwzględnieniem maksymalnej zalecanej dawki dobowej. Odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami nie powinien być krótszy niż 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi 1200 mg ibuprofenu. Preparat stosuje się tylko w leczeniu krótkotrwałym. - Dzieci
Preparat nie jest przeznaczony do podawania u młodzieży o masie ciała poniżej 40 kg i dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Osoby w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku występuje zwiększone ryzyko poważnych następstw działań niepożądanych.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Należy zachować ostrożność, ustalając dawkowanie ibuprofenu u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Należy zachować ostrożność, ustalając dawkowanie ibuprofenu u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek.
Sposób podawania
Preparat należy przyjmować, popijając szklanką wody. Aby uniknąć podrażnienia żołądka lub gardła, tabletek nie należy kruszyć, żuć ani ssać. Zaleca się, aby pacjenci z wrażliwym żołądkiem przyjmowali preparat w trakcie posiłków.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Pacjenci z reakcjami nadwrażliwości w wywiadzie (tj. skurcz oskrzeli, astma oskrzelowa, zapalenie błony śluzowej nosa, pokrzywka lub obrzęk naczynioruchowy) związane ze stosowaniem kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ. Ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA). Ciężka niewydolność wątroby lub ciężką niewydolnością nerek. Niewyjaśnione zaburzenia wytwarzania krwi. Choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy (czynna lub nawracająca) w wywiadzie lub krwotoki z przewodu pokarmowego (zdefiniowane jako dwa lub więcej epizodów owrzodzenia lub krwawienia). Krwawienie z przewodu pokarmowego i perforacja w wywiadzie związane z wcześniejszym leczeniem NLPZ. Krwawienie mózgowo-naczyniowe lub inne czynne krwawienie. Ciężkie odwodnienie (np. spowodowane wymiotami, biegunką lub niewystarczającym przyjmowaniem płynów). Ostatni trymestr ciąży.
Ciąża i karmienie piersią
Preparatu nie należy podawać podczas pierwszego i drugiego trymestru ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Jeśli preparat ma być podany kobiecie planującej ciążę lub kobiecie w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży, należy zastosować najmniejszą możliwą skuteczną dawkę oraz najkrótszy możliwy okres stosowania preparatu. Preparat jest przeciwwskazany w trzecim trymestrze ciąży. W przypadku krótkotrwałego leczenia bólu i gorączki w zalecanych dawkach nie jest na ogół konieczne przerywanie karmienia piersią.
Działania niepożądane
Często: zgaga, ból brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia, niestrawność, biegunka, zaparcia oraz nieznaczna utrata krwi z przewodu pokarmowego, która może w wyjątkowych przypadkach wywołać niedokrwistość. Niezbyt często: ból głowy, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość lub uczucie zmęczenia; owrzodzenia przewodu pokarmowego (z możliwym krwawieniem i perforacją), wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zaostrzenie zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna, zapalenie błony śluzowej żołądka; reakcje nadwrażliwości z wysypkami skórnymi i świądem, napady astmy oskrzelowej. Rzadko: szumy uszne i utrata słuchu; uszkodzenie nerek (martwica brodawek nerkowych) i zwiększenie stężenia kwasu moczowego we krwi. Bardzo rzadko: Zaburzenia krwiotworzenia; ciężkie uogólnione reakcje nadwrażliwości; kołatanie serca, niewydolność serca, zawał mięśnia sercowego; nadciśnienie tętnicze, zapalenie naczyń; astma, duszność, skurcz oskrzeli; zapalenie przełyku, zapalenie trzustki, powstawanie przeponopodobnych zwężeń światła jelita; zaburzenie czynności wątroby; reakcje pęcherzowe (takie jak: zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, rumień wielopostaciowy); obrzęki.
Uwagi
Należy unikać jednoczesnego stosowania ibuprofenu z innymi NLPZ, w tym selektywnymi inhibitorami cyklooksygenazy-2. Należy zachować ostrożność u pacjentów z następującymi schorzeniami: toczeń rumieniowaty układowy oraz mieszana choroba tkanki łącznej; wrodzone zaburzenia metabolizmu porfiryn (np. ostra przerywana porfiria); łagodne do umiarkowanych zaburzenia czynności nerek; łagodne do umiarkowanych zaburzenia czynności wątroby; bezpośrednio po rozległym zabiegu chirurgicznym; u pacjentów, którzy reagują alergicznie na inne substancje; u pacjentów, u których występuje katar sienny, polipy nosa lub przewlekłe obturacyjne zaburzenia układu oddechowego; odwodnienie. W przypadku pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, zastoinową niewydolnością serca (NYHA II-III), rozpoznaną chorobą niedokrwienną serca, chorobą naczyń obwodowych i (lub) chorobą naczyń mózgowych leczenie ibuprofenem należy stosować po jego starannym rozważeniu, przy czym należy unikać stosowania w dużych dawkach (2400 mg na dobę). Zaleca się ścisłą obserwację pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi. W przypadku długotrwałego stosowania ibuprofenu niezbędna jest regularna kontrola parametrów czynności wątroby, czynności nerek, a także morfologii krwi z rozmazem.
W przypadku stosowania dużych dawek preparatu mogą wystąpić działania niepożądane ze strony OUN, takie jak zmęczenie i zawroty głowy; zdolność reagowania, aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym i obsługiwania maszyn może być zaburzona w pojedynczych przypadkach. Dotyczy to w szczególności przypadków jednoczesnego spożywania alkoholu.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk
Produkty zawierające tę samą substancję czynną
- Axoprofen
- Axoprofen Forte tabletki
- Axoprofen Forte zawiesina
- Babyfen
- Dolgit
- Dolgit Gel
- Ibufen
- Ibufen Baby
- Ibufen dla dzieci Forte
- Ibufen Junior
- Ibufen mini Junior
- Ibum
- Ibum Comfort Minicaps
- Ibum dla dzieci
- Ibum Express Forte
- Ibum Femina
- Ibum Forte kapsułki
- Ibum Forte zawiesina
- Ibum Forte Pure
- Ibum Sprint
- Ibum Supermax
- Ibumax
- Ibumax Forte
- Ibunid dla dzieci Forte
- Ibupar
- Ibupar forte
- Ibuprex
- Ibuprex Max
- Ibuprofen Aflofarm
- Ibuprofen Apteo Med tabletki
- Ibuprofen Apteo Med żel
- Ibuprofen B. Braun
- Ibuprofen Dr. Max kapsułki
- Ibuprofen Dr. Max tabletki
- Ibuprofen Forte Apteo Med
- Ibuprofen Forte DOZ
- Ibuprofen Hasco
- Ibuprofen Polfarmex
- Ibuprom
- Ibuprom dla Dzieci Forte
- Ibuprom Effect żel
- Ibuprom Max
- Ibuprom Max Rapid
- Ibuprom Max Sprint
- Ibuprom Rapid
- Ibuprom RR Max
- Ibuprom Sport spray
- Ibuprom Sprint
- Ibuprom Ultramax
- Iburapid
- Ibutact
- Ibuxal
- Kidofen max
- Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen Max
- Lizymax
- Metafen Ibuprofen
- Metafen Ibuprofen Caps
- Metafen żel Forte
- MIG
- MIG dla dzieci Forte
- Nurofen
- Nurofen dla dzieci czopki
- Nurofen dla dzieci Forte
- Nurofen dla dzieci Junior kapsułki
- Nurofen dla dzieci Junior zawiesina
- Nurofen Express Caps
- Nurofen Express Forte
- Nurofen Express Forte Tabs
- Nurofen Forte
- Nurofen Mięśnie i Stawy plastry
- Nurofen Mięśnie i Stawy żel
- Nurofen Mięśnie i Stawy Forte
- Pedea