LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ibutact (Ibuprofen)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ibutact (OTC) zawiesina doustna 200 mg/5 ml 1 but. 200 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
25,00
Cena
100% (zł):
25,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ibutact

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Tactica Pharmaceuticals Sp. z o.o.

Ibutact - skład

1 ml zawiesiny doustnej zawiera 40 mg ibuprofenu. 5 ml zawiesiny doustnej zawiera 200 mg ibuprofenu. 1 ml zawiesiny zawiera 40 mg sorbitolu ciekłego, 10 mg glikolu propylenowego i 2 mg benzoesanu sodu.

Ibutact - wskazania

Gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego).
Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego:
- bóle głowy, gardła i mięśni np. w przebiegu zakażeń wirusowych;
- bóle mięśni, stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (nadwerężenia, skręcenia);
- bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne;
- bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych, bóle na skutek ząbkowania;
- ból głowy;
- bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.

Ibutact - dawkowanie

Preparat jest przeznaczony do doraźnego stosowania. Przyjmowanie preparatu w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Preparat należy podawać w odstępach co najmniej 6 godzin.

  • Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat
    Dawką rekomendowaną w objawowym leczeniu bólu i gorączki jest 3 razy po 10 ml zawiesiny w ciągu doby, do ustąpienia objawów. Jeśli u młodzieży i dorosłych objawy nasilą się, lub jeśli koniecznie jest podawanie preparatu przez dłużej niż 3 dni - w przypadku bólu głowy, migreny lub gorączki - lub jeśli konieczne jest stosowanie dłuższe niż 4 dni w leczeniu bólu, należy zasięgnąć porady lekarza.
  • Dzieci
    Dawka dobowa preparatu w leczeniu bólu i gorączki wynosi 20-30 mg na kg masy ciała, podana w dawkach podzielonych.
    Niemowlęta w wieku 3-6 miesięcy (5-7,6 kg): 3 razy po 1,25 ml zawiesiny w ciągu doby (150 mg ibuprofenu na dobę).
    Niemowlęta w wieku 6-12 miesięcy (7,7-9 kg): 3-4 razy po 1,25 ml zawiesiny w ciągu doby (150-200 mg ibuprofenu na dobę).
    Dzieci w wieku 1-3 lata (10-15 kg): 3 razy po 2,5 ml zawiesiny w ciągu doby (300 mg ibuprofenu na dobę).
    Dzieci w wieku 4-6 lat (16-20 kg): 3 razy po 3,75 ml zawiesiny w ciągu doby (450 mg ibuprofenu na dobę).
    Dzieci w wieku 7-9 lat (21-29 kg): 3 razy po 5 ml zawiesiny w ciągu doby (600 mg ibuprofenu na dobę).
    Dzieci w wieku 10-12 lat (30-40 kg): 3 razy po 7,5 ml zawiesiny w ciągu doby (900 mg ibuprofenu na dobę).
    Dzieci o masie ciała powyżej 40 kg: 3-4 razy po 7,5-10 ml zawiesiny w ciągu doby (900-1200 mg ibuprofenu na dobę).
    U niemowląt poniżej 6. miesiąca życia preparat można podawać tylko po konsultacji z lekarzem. W przypadku dzieci w wieku 3 - < 6 miesięcy należy zasięgnąć porady lekarza jeśli objawy nasilają się lub jeśli nie ustępują po 24 godzinach. W przypadku dzieci w wieku 6 miesięcy i powyżej oraz młodzieży należy zasięgnąć porady lekarza, jeśli podawanie preparatu jest konieczne przez więcej niż 3 dni lub jeśli objawy ulegają nasileniu.
Osoby w podeszłym wieku

Nie jest konieczne dostosowywanie dawki, chyba że występuje niewydolność nerek lub wątroby i dawka powinna być zindywidualizowana.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

U pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym zaburzeniem czynności wątroby nie jest konieczne zmniejszenie dawki. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

U pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek nie jest konieczne zmniejszenie dawki. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek.

Sposób podawania

Preparat może być podany bezpośrednio lub rozpuszczony w wodzie lub soku. U osób z wrażliwym przewodem pokarmowym zaleca się zażywać preparat podczas posiłku lub popijanie mlekiem. Do opakowania dołączona jest podwójna łyżka miarowa lub dozownik w formie strzykawki doustnej z podziałką ułatwiającą dawkowanie.

Ibutact - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. U osób, u których w trakcie leczenia kwasem acetylosalicylowym lub innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi występowały w wywiadzie jakiekolwiek objawy alergii w postaci skurczu oskrzeli lub astmy, zapalenia błony śluzowej nosa, pokrzywki. Choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy czynna lub nawracająca w wywiadzie, perforacja lub krwawienie (zdefiniowane jako dwa lub więcej epizodów owrzodzenia lub krwawienia), również występujące po zastosowaniu NLPZ. Ciężka niewydolność wątroby. Ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny poniżej 30 ml/min). Ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA). Pacjenci z ciężkim odwodnieniem (wywołanym wymiotami, biegunką lub niewystarczającym spożyciem płynów). Zaburzenia krzepnięcia krwi, skaza krwotoczna. Zaburzenia wytwarzania krwi o nieustalonym pochodzeniu, takie jak małopłytkowość. Naczyniowo-mózgowe lub inne czynne krwawienia. Trzeci trymestr ciąży. Dzieci w wieku poniżej 3. miesiąca życia i (lub) masie ciała poniżej 5 kg.

Ibutact - ciąża i karmienie piersią

W pierwszym i drugim trymestrze ciąży ibuprofenu nie należy podawać, jeśli nie jest to konieczne. Jeśli ibuprofen jest stosowany przez kobietę planującą ciążę lub w czasie pierwszego i drugiego trymestru ciąży, dawka powinna być tak mała a czas trwania leczenia tak krótki, jak tylko to możliwe. Ibuprofen jest przeciwwskazany w trzecim trymestrze ciąży. Przerwanie karmienia nie jest koniecznie w trakcie krótkotrwałego leczenia ibuprofenem, w dawkach stosowanych w leczeniu bólu i gorączki.

Ibutact - działania niepożądane

Niezbyt często: ból głowy; zaburzenia widzenia; niestrawność, ból brzucha, nudności; różnego rodzaju wysypki skórne; pokrzywka i świąd. Rzadko: zaburzenia psychotyczne, depresja, bezsenność, pobudzenie; zawroty głowy; szumy uszne; biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty zapalenie błony śluzowej żołądka; obrzęki; drażliwość, zmęczenie. Bardzo rzadko: wrzody trawienne, perforacja lub krwawienie z przewodu pokarmowego, smoliste stolce, krwawe wymioty, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zaostrzenie zapalenia jelita grubego oraz choroby Crohna, tworzenie się przeponopodobnych zwężeń jelita; ciężkie reakcje nadwrażliwości; zaburzenia czynności wątroby (szczególnie podczas długotrwałego stosowania), niewydolność wątroby, ostre zapalenie wątroby; ciężkie reakcje skórne, takie jak reakcje pęcherzowe, w tym zespół Stevens-Johnsona, rumień wielopostaciowy i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka; ostra niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych (szczególnie po długotrwałym stosowaniu). Badania kliniczne wskazują, że stosowanie ibuprofenu, zwłaszcza w dużej dawce (2400 mg/dobę), może być związane z niewielkim wzrostem ryzyka wystąpienia tętniczych incydentów zatorowo-zakrzepowych (np. zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu).

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ibutact - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Ibutact - powiązane artykuły

Podczas każdego wyjazdu może się nam przydarzyć goraczka u dziecka. Każdą gorączkę należy doraźnie obniżyć.

Więcej »

Główne substancje czynne obniżające gorączkę i łagodzące bóle u dzieci to ibuprofen i paracetamol.w postaciach odpowiednich dla wieku dziecka.

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem