Paduden Express Forte (Ibuprofen)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | Refundacja |
Opłata pacjenta (zł) | Cena 100% (zł) | Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Paduden Express Forte (OTC) | kapsułki miękkie | 400 mg | 20 szt. |
Refundacja |
Opłata pacjenta (zł): 16,50 |
Cena 100% (zł): 16,50 |
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
Paduden Express Forte
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Ranbaxy Poland Sp. z o.o.
- Paduden Express Forte - skład
- Paduden Express Forte - wskazania
- Paduden Express Forte - dawkowanie
- Paduden Express Forte - przeciwwskazania
- Paduden Express Forte - ciąża i karmienie piersią
- Paduden Express Forte - działania niepożądane
- Paduden Express Forte - środki ostrożności
- Paduden Express Forte - prowadzenie pojazdów
- Paduden Express Forte - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
Paduden Express Forte - skład
1 kapsułka zawiera 400 mg ibuprofenu. 1 kapsułka zawiera 72,9 mg sorbitolu ciekłego.
Paduden Express Forte - wskazania
- Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
Łagodzenie objawów w postaci bólu o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego, takich jak ból głowy, ból zębów, ból menstruacyjny, bóle mięśniowe (przykurcze) lub ból pleców.
Stany gorączkowe.
Paduden Express Forte - dawkowanie
Przyjmowanie preparatu w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli u młodzieży w wieku od 12 do 18 lat preparat jest stosowany przez ponad 3 dni lub w przypadku nasilenia objawów. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli u osób dorosłych po upływie 5 dni w przypadku leczenia bólu lub 3 dni w przypadku leczenia gorączki nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, bądź gdy pojawią się inne objawy.
- Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat (młodzież o masie ciała >= 40 kg)
Dawka 400 mg (1 kapsułka) powinna być przyjmowana co 6-8 godzin w razie konieczności. Nie należy stosować dawki większej niż 1200 mg na dobę. - Dzieci
Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Osoby w podeszłym wieku
U osób w podeszłym wieku, po zastosowaniu leków z grupy NLPZ częściej występują działania niepożądane. Należy ocenić dawkowanie, ponieważ może być konieczne zmniejszenie zazwyczaj stosowanej dawki.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania ibuprofenu u pacjentów ze stwierdzoną w wywiadzie chorobą wątroby; konieczne jest zmniejszenie dawki. Preparat jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania ibuprofenu u pacjentów ze stwierdzoną w wywiadzie chorobą nerek; konieczne jest zmniejszenie dawki. Preparat jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek.
Sposób podawania
Zaleca się przyjmowanie preparatu z posiłkiem, szczególnie u pacjentów z wrażliwym żołądkiem. Kapsułki należy połykać, popijając niewielką ilością wody. Kapsułek nie należy żuć.
Paduden Express Forte - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną, inne NLPZ lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Pacjenci, którzy wcześniej wykazali reakcje nadwrażliwości (np. astma, zapalenie błony śluzowej nosa, obrzęk naczynioruchowy lub pokrzywka) związane z przyjęciem kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ. Czynna lub stwierdzona w wywiadzie choroba wrzodowa żołądka lub krwawienie (dwa albo więcej odrębne epizody potwierdzonego owrzodzenia lub krwawienia). Krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie związane z wcześniejszym leczeniem NLPZ. Czynna choroba zapalna jelit. Ciężka niewydolność nerek. Ciężka niewydolność wątroby. Skaza krwotoczna lub inne zaburzenia układu krzepnięcia. Ciężka niewydolność serca (klasa IV wg klasyfikacji NYHA). Ostatni trymestr ciąży.
Paduden Express Forte - ciąża i karmienie piersią
W pierwszym i drugim trymestrze ciąży nie należy stosować ibuprofenu, chyba że jest to wyraźnie konieczne. Jeśli ibuprofen ma być podany kobiecie planującej ciążę lub kobiecie będącej w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży, należy zastosować najmniejszą możliwą skuteczną dawkę oraz najkrótszy możliwy okres stosowania preparatu. Ibuprofen jest przeciwwskazany w ostatnim trymestrze ciąży. Po krótkotrwałym stosowaniu w zalecanych dawkach, w celach przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych, przerwa w karmieniu piersią nie jest konieczna. W przypadku kobiet, u których występują trudności z zajściem w ciążę albo poddawanych badaniom pod kątem płodności należy rozważyć przerwanie stosowania ibuprofenu.
Paduden Express Forte - działania niepożądane
Często: dolegliwości ze strony żołądka i jelit, takie jak ból brzucha, nudności i niestrawność; biegunka, wzdęcia, zaparcia, zgaga, wymioty, niewielkie krwawienie z przewodu pokarmowego, które może prowadzić w wyjątkowych przypadkach do niedokrwistości.
Niezbyt często: owrzodzenia przewodu pokarmowego, krwawienie i perforacja przewodu pokarmowego; wrzodziejące zapalenie jamy ustnej, zaostrzenie zapalenia jelita grubego oraz choroby Crohna, zapalenie żołądka; reakcje nadwrażliwości (pokrzywka, świąd); zaburzenia widzenia; różne wysypki skórne.
Rzadko: szumy uszne; uszkodzenie tkanki nerki (martwica brodawek nerkowych) i zwiększone stężenie mocznika we krwi; zmniejszone stężenie hemoglobiny.
Bardzo rzadko: zapalenie przełyku i powstawanie przeponowego zwężenia światła jelita, zapalenie trzustki; zaburzenia czynności wątroby, uszkodzenie wątroby, niewydolność wątroby, ostre zapalenie wątroby; reakcje psychotyczne, depresja; ciężkie reakcje nadwrażliwości, zaostrzenie astmy; jałowe zapalenie opon mózgowych; niewydolność serca, kołatanie serca i obrzęk, zawał mięśnia sercowego; nadciśnienie tętnicze, zapalenie naczyń; ciężkie postaci reakcji skórnych takie jak reakcje pęcherzowe, w tym zespół Stevensa-Johnsona, rumień wielopostaciowy i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka; łysienie; powstawanie obrzęków (szczególnie u pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi lub niewydolnością nerek), zespół nerczycowy lub śródmiąższowe zapalenie nerek; ostry stan zapalny związany z zakażeniem (np. martwicze zapalenie powięzi); zaburzenia układu krwiotwórczego (niedokrwistość, leukopenia, małopłytkowość, pancytopenia, agranulocytoza).
Częstość nieznana: ból głowy, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, rozdrażnienie lub zmęczenie; reaktywność dróg oddechowych obejmująca astmę, skurcz oskrzeli i duszność; osutka polekowa z eozynofilią i objawami układowymi (zespół DRESS), ostra uogólniona osutka krostkowa (AGEP), reakcje nadwrażliwości na światło.
Paduden Express Forte - środki ostrożności
Należy unikać jednoczesnego stosowania ibuprofenu z lekami z grupy NLPZ, w tym z selektywnymi inhibitorami cyklooksygenazy typu 2. Należy zachować ostrożność u pacjentów przyjmujących jednocześnie produkty lecznicze, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia owrzodzenia lub krwawienia, takie jak doustne kortykosteroidy, leki przeciwzakrzepowe takie jak warfaryna, selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny lub leki przeciwzakrzepowe takie jak kwas acetylosalicylowy.
Leki z grupy NLPZ należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą przewodu pokarmowego w wywiadzie (wrzodziejące zapalenie jelita, choroba Crohna), ponieważ stany te mogą ulec zaostrzeniu.
U pacjentów z ostrą porfirią przerywaną należy stosować ibuprofen wyłącznie po przeprowadzeniu rygorystycznej oceny stosunku korzyści do ryzyka.
Należy zachować ostrożność przed rozpoczęciem leczenia u pacjentów, u których stwierdzono w wywiadzie nadciśnienie tętnicze lub niewydolność serca. Badania kliniczne wskazują, że stosowanie ibuprofenu, zwłaszcza w dużej dawce (2400 mg/dobę), może być związane z niewielkim wzrostem ryzyka wystąpienia tętniczych incydentów zatorowo-zakrzepowych (np. zawału mięśnia sercowego lub udaru). W przypadku pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, zastoinową niewydolnością serca (NYHA II-III), rozpoznaną chorobą niedokrwienną serca, chorobą naczyń obwodowych i (lub) chorobą naczyń mózgowych leczenie ibuprofenem należy stosować po jego starannym rozważeniu, przy czym należy unikać stosowania dużych dawek (2400 mg/dobę). Należy także starannie rozważyć włączenie długotrwałego leczenia pacjentów, u których występują czynniki ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych (nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia, cukrzyca, palenie tytoniu), zwłaszcza jeśli wymagane są duże dawki ibuprofenu (2400 mg/dobę).
U pacjentów poddawanych długotrwałemu leczeniu ibuprofenem należy monitorować czynność nerek, czynność wątroby, czynność układu krwiotwórczego i wyniki badań morfologicznych krwi.
Podczas stosowania preparatu należy unikać spożywania alkoholu.
Paduden Express Forte - prowadzenie pojazdów
W przypadku podania pojedynczej dawki lub stosowania przez krótki okres, ibuprofen nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Pacjenci, u których wystąpią zawroty głowy, zaburzenia widzenia albo inne zaburzenia OUN w trakcie przyjmowania ibuprofenu, powinni powstrzymać się od prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk
Paduden Express Forte - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
- Axoprofen
- Axoprofen Forte tabletki
- Axoprofen Forte zawiesina
- Babyfen
- Dolgit
- Dolgit Gel
- Ibufen
- Ibufen Baby
- Ibufen dla dzieci Forte
- Ibufen Junior
- Ibufen mini Junior
- Ibum Comfort Minicaps
- Ibum dla dzieci
- Ibum Express Forte
- Ibum Femina
- Ibum Forte kapsułki
- Ibum Forte zawiesina
- Ibum Forte Pure
- Ibum Sprint
- Ibum Supermax
- Ibumax
- Ibumax Forte
- Ibunid dla dzieci Forte
- Ibupar
- Ibupar forte
- Ibuprex
- Ibuprex Max
- Ibuprofen Aflofarm
- Ibuprofen Apteo Med tabletki
- Ibuprofen Apteo Med żel
- Ibuprofen B. Braun
- Ibuprofen Dr. Max kapsułki
- Ibuprofen Dr. Max tabletki
- Ibuprofen Dr. Max żel
- Ibuprofen Forte Apteo Med
- Ibuprofen Forte DOZ
- Ibuprofen Hasco
- Ibuprom
- Ibuprom dla Dzieci Forte
- Ibuprom Effect żel
- Ibuprom Max
- Ibuprom Max Rapid
- Ibuprom Max Sprint
- Ibuprom Rapid
- Ibuprom RR Max
- Ibuprom Sport spray
- Ibuprom Sprint
- Ibuprom Ultramax
- Iburapid
- Ibutact
- Inflanor
- Inflanor Max
- Kidofen max
- Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen Max
- Metafen Ibuprofen
- Metafen Ibuprofen Caps
- Metafen żel Forte
- MIG
- MIG dla dzieci Forte
- Nurofen
- Nurofen dla dzieci czopki
- Nurofen dla dzieci Forte
- Nurofen dla dzieci Junior
- Nurofen Express Caps
- Nurofen Express Forte
- Nurofen Express Forte Tabs
- Nurofen Forte
- Nurofen Mięśnie i Stawy plastry
- Nurofen Mięśnie i Stawy żel
- Nurofen Mięśnie i Stawy Forte
- Paduden Express
- Paduden Express Forte
- Pedea