LekInfo24 | Facebook

banerbaner

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Ibufen Junior (Ibuprofen)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Ibufen Junior (OTC) kapsułki miękkie 200 mg 10 szt. n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 9,40 Cena 100% (zł): 9,40 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ibufen Junior

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Skład

1 kapsułka zawiera 200 mg ibuprofenu. 1 kapsułka zawiera 28,8 mg sorbitolu, 15 mg maltitolu ciekłego oraz 10,5 mg potasu.

Wskazania

Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego: bóle głowy (również migrenowe), bóle zębów, bóle mięśniowe, stawowe i kostne, bóle po urazach, nerwobóle, bóle towarzyszące przeziębieniu i grypie, bolesne miesiączkowanie, bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.
Stany gorączkowe różnego pochodzenia (m.in. w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych).

Dawkowanie

Przyjmowanie preparatu w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Minimalna przerwa pomiędzy kolejnymi dawkami wynosi 4-6 godzin. Preparat jest przeznaczony do doraźnego stosowania. Jeśli zachodzi konieczność stosowania preparatu dłużej niż przez 3 dni, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem.

  • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat (masa ciała powyżej 40 kg)
    Dawka początkowa: 1 do 2 kapsułek. Następnie, w razie potrzeby: 1 (200 mg) do 2 (400 mg) kapsułek co 4 (dla dawki 200 mg) do 6 godzin (dla dawki 400 mg). Maksymalna dawka dobowa wynosi 6 kapsułek (1200 mg ibuprofenu).
  • Dzieci
    Maksymalna dawka dobowa ibuprofenu wynosi 20-30 mg na kg mc, podzielona na 3 do 4 pojedynczych dawek.
    Dzieci od 6 do 9 lat (20-29 kg): dawka początkowa - 1 kapsułka; następnie w razie potrzeby - 1 kapsułka co 8 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi 3 kapsułki (600 mg ibuprofenu).
    Dzieci od 10 do 12 lat (30-39 kg): dawka początkowa - 1 kapsułka; następnie w razie potrzeby - 1 kapsułka co 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi 4 kapsułki ( 800 mg ibuprofenu).
    Preparatu nie należy stosować u pacjentów o masie ciała poniżej 20 kg.
Osoby w podeszłym wieku

Dostosowanie dawki nie jest wymagane. Pacjentów w podeszłym wieku należy monitorować pod względem wystąpienia działań niepożądanych.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

U pacjentów z łagodnymi i umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby nie ma potrzeby zmniejszenia dawki. Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Preparat jest przeciwwskazany w ciężkiej niewydolności wątroby.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

U pacjentów z łagodnymi i umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek nie ma potrzeby zmniejszenia dawki. Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Preparat jest przeciwwskazany w ciężkiej niewydolności nerek.

Sposób podawania

Preparat można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od posiłków. Kapsułkę należy połknąć w całości, popijając szklanką wody. Kapsułek nie należy żuć ani ssać, ani rozgryzać.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Pacjenci, u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych występowały kiedykolwiek w przeszłości reakcje nadwrażliwości w postaci skurczu oskrzeli, astmy oskrzelowej, nieżytu nosa, obrzęku naczynioruchowego lub pokrzywki. Czynna choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, lub nawracające owrzodzenie lub krwawienie z przewodu pokarmowego w wywiadzie (dwa lub więcej niezależne epizody potwierdzonego owrzodzenia lub krwawienia). Krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego lub perforacja w wywiadzie, występujące po zastosowaniu NLPZ. Ciężka niewydolność wątroby. Ciężka niewydolność nerek. Ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA). Krwawienie z naczyń mózgowych lub inne czynne krwawienie. Skaza krwotoczna. Niewyjaśnione zaburzenia układu krwiotwórczego, takie jak trombocytopenia. Stosowanie u dzieci o masie ciała poniżej 20 kg. Ostatni trymestr ciąży.

Ciąża i karmienie piersią

W pierwszym i drugim trymestrze ciąży nie należy stosować ibuprofenu, chyba że jest to wyraźnie konieczne. Jeśli ibuprofen stosowany jest u kobiety starającej się zajść w ciążę lub w pierwszym bądź drugim trymestrze ciąży, należy stosować jak najmniejszą dawkę, przez jak najkrótszy możliwy okres. Ibuprofen jest przeciwwskazany w trzecim trymestrze ciąży. Ibuprofen przenika do mleka kobiecego w bardzo małych stężeniach i jest mało prawdopodobne, aby wpływał negatywnie na niemowlę karmione piersią.

Działania niepożądane

Niezbyt często: niestrawność, ból brzucha i nudności, wzdęcia; ból głowy; reakcje nadwrażliwości z pokrzywką i świądem; wysypki skórne różnego typu. Rzadko: biegunka, wzdęcia z oddawaniem gazów, zaparcia i wymioty; zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie i uczucie zmęczenia. Bardzo rzadko: choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, perforacja lub krwawienie z przewodu pokarmowego, smołowate stolce, krwawe wymioty, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zapalenie żołądka, owrzodzenie w jamie ustnej, zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Leśniowskiego-Crohna; zaburzenia układu krwiotwórczego; nerwowość; zaburzenia widzenia; szumy uszne i zawroty głowy pochodzenia błędnikowego; obrzęk, nadciśnienie tętnicze i niewydolność serca związana ze stosowaniem leków z grupy NLPZ; astma, skurcz oskrzeli, duszność i świszczący oddech; zaburzenia czynności wątroby; ciężkie postaci reakcji skórnych takie jak reakcje pęcherzowe, w tym zespół Stevensa-Johnsona, rumień wielopostaciowy i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka; ostra niewydolność nerek; martwica brodawek nerkowych, krwiomocz, śródmiąższowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy, białkomocz.

Uwagi

Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u pacjentów z: toczniem rumieniowatym układowym oraz mieszaną chorobą tkanki łącznej; chorobami przewodu pokarmowego oraz przewlekłymi zapalnymi chorobami jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna); nadciśnieniem tętniczym i (lub) zaburzeniami czynności serca w wywiadzie; zaburzeniami czynności nerek; zaburzeniami czynności wątroby; zaburzeniami krzepnięcia krwi. W przypadku pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, zastoinową niewydolnością serca (NYHA II-III), rozpoznaną chorobą niedokrwienną serca, chorobą naczyń obwodowych i (lub) chorobą naczyń mózgowych leczenie ibuprofenem należy stosować po jego starannym rozważeniu, przy czym należy unikać stosowania w dużych dawkach (2400 mg na dobę).
W zalecanych dawkach i czasie leczenia nie należy oczekiwać wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Podczas stosowania ibuprofenu w dużych dawkach mogą wystąpić działania niepożądane dotyczące OUN, takie jak zmęczenie i zawroty głowy; w pojedynczych przypadkach dochodzić może do upośledzenia zdolności reakcji i zdolności aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym i w obsłudze maszyn. Ostrzeżenie to ma szczególne zastosowanie w przypadku zażycia preparatu z alkoholem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

reklama





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem