LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Inflanor (Ibuprofen)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Inflanor (OTC) tabletki powlekane 200 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
7,00
Cena
100% (zł):
7,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Inflanor

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zentiva k.s.

Inflanor - skład

1 tabletka powlekana zawiera 200 mg ibuprofenu.

Inflanor - wskazania

Krótkotrwałe objawowe leczenie łagodnego do umiarkowanego bólu, migreny, pierwotnego bolesnego miesiączkowania i (lub) gorączki u dorosłych i młodzieży.
Ostry ból i gorączka związana z przeziębieniem u dzieci w wieku 6-12 lat (masa ciała 20-40 kg).

Inflanor - dawkowanie

Przyjmowanie preparatu w najmniejszej skutecznej dawce w najkrótszym czasie koniecznym do złagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych.
Pacjent powinien skonsultować się z lekarzem, jeśli stosowanie preparatu u dorosłych jest wymagane przez okres dłuższy niż 3 dni w przypadku gorączki lub dłuższy niż 5 dni w przypadku leczenia bólu, lub jeśli objawy nasilają się. Jeśli u dzieci i młodzieży stosowanie preparatu jest wymagane przez okres dłuższy niż 3 dni lub jeśli objawy nasilają się, należy skonsultować się z lekarzem.

Ból o łagodnym do umiarkowanego nasileniu oraz ostry ból i gorączka związane z przeziębieniem
  • Dorośli i młodzież o masie ciała powyżej 40 kg (w wieku powyżej 12 lat)
    200-400 mg podawane jako pojedyncza dawka lub 3-4 razy na dobę w odstępie co najmniej 4 do 6 godzin. Dawka w migrenowych bólach głowy powinna wynosić 400 mg podawane w pojedynczej dawce, w razie potrzeby 400 mg w odstępach 4 do 6 godzin. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej 1200 mg.
  • Dzieci o masie ciała 20-40 kg (w wieku 6-12 lat)
    Dzieci o masie ciała 30-40 kg (w wieku 10-12 lat): 200 mg 1-4 razy na dobę w odstępach co najmniej 4 do 6 godzin, w zależności od potrzeb; maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 800 mg.
    Dzieci o masie ciała 20-29 kg (w wieku 6-9 lat): 200 mg 1-3 razy na dobę w odstępach co najmniej 4 do 6 godzin, w zależności od potrzeb; maksymalna dobowa dawka nie powinna przekraczać 600 mg.
  • Dzieci w wieku poniżej 6 lat
    Preparatu nie należy stosować u dzieci o masie ciała poniżej 20 kg lub w wieku poniżej 6 lat.
Pierwotne bolesne miesiączkowanie
  • Dorośli i młodzież o masie ciała powyżej 40 kg (w wieku powyżej 12 lat)
    200-400 mg 1-3 razy na dobę, w odstępach co najmniej 4-6 godzin, w zależności od potrzeb. Leczenie należy rozpocząć natychmiast po wystąpieniu dolegliwości bólowych związanych z miesiączką. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej 1200 mg.
Osoby w podeszłym wieku

Preparat należy stosować ze szczególną ostrożnością u pacjentów w podeszłym wieku, którzy są bardziej podatni na działania niepożądane.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

U pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym zaburzeniem czynności wątroby należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę w najkrótszym czasie koniecznym do złagodzenia objawów. Preparat jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

U pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę w najkrótszym czasie koniecznym do złagodzenia objawów i monitorować czynność nerek. Preparat jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek.

Sposób podawania

Tabletkę należy połknąć, popijając szklanką wody. Aby uniknąć podrażnienia żołądka lub gardła, tabletek nie należy kruszyć, żuć ani ssać. Zaleca się, aby pacjenci z wrażliwym żołądkiem przyjmowali preparat z jedzeniem.

Inflanor - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Reakcje nadwrażliwości w wywiadzie (np. skurcz oskrzeli, astma, nieżyt błony śluzowej nosa, obrzęk naczynioruchowy lub pokrzywka) związane ze stosowaniem kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ. Zaburzenia krzepnięcia krwi i stany obejmujące zwiększoną skłonność do krwawień. Czynne wrzody trawienne lub nawracające owrzodzenie lub krwawienie z przewodu pokarmowego w wywiadzie (dwa lub więcej ewidentne epizody rozpoznanego owrzodzenia lub krwawienia). Krwawienie z przewodu pokarmowego lub perforacja w wywiadzie związane z uprzednim stosowaniem NLPZ. Krwawienie mózgowo-naczyniowe lub inne czynne krwawienie. Zaburzenia hemopoezy. Ciężka niewydolność wątroby lub ciężka niewydolność nerek (przesączanie kłębuszkowe poniżej 30 ml/min). Ciężka niewydolność serca (klasa IV NYHA). Trzeci trymestr ciąży. Ciężkie odwodnienie (spowodowane wymiotami, biegunką lub niewystarczającym spożyciem płynów).

Inflanor - ciąża i karmienie piersią

W pierwszym i drugim trymestrze ciąży nie należy podawać ibuprofenu, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Jeśli ibuprofen jest stosowany przez kobietę starającą się zajść w ciążę lub w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, dawka powinna być jak najmniejsza, a czas trwania leczenia jak najkrótszy. Ibuprofen jest przeciwwskazany w trzecim trymestrze ciąży. W przypadku stosowania dawek leczniczych ibuprofenu krótkotrwale ryzyko działania na dziecko wydaje się mało prawdopodobne; jeśli zalecane jest dłuższe leczenie, należy rozważyć przerwanie karmienia piersią.

Inflanor - działania niepożądane

Bardzo często: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak zgaga, niestrawność, bóle brzucha i nudności, wymioty, wzdęcia, biegunka, zaparcia.
Często: ból głowy, senność, zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, zmęczenie, pobudzenie, zawroty głowy, bezsenność, drażliwość; wrzody przewodu pokarmowego (czasami z krwawieniem i perforacją), utajona utrata krwi, która może prowadzić do niedokrwistości, smoliste stolce, krwawe wymioty, wrzodziejące zapalenie jamy ustnej, zapalenie okrężnicy, zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Leśniowskiego-Crohna, powikłania uchyłków okrężnicy (perforacja, przetoka).
Niezbyt często: zaburzenia widzenia; nieżyt nosa, skurcz oskrzeli; zapalenie błony śluzowej żołądka; nadwrażliwość na światło, wysypki skórne; rozwój obrzęku - zwłaszcza u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym lub niewydolnością nerek, zespół nerczycowy, śródmiąższowe zapalenie nerek; reakcje nadwrażliwości, takie jak pokrzywka, świąd, plamica i wysypka, napady astmy.
Rzadko: zespół tocznia rumieniowatego; depresja, splątanie, omamy; niedowidzenie toksyczne; zwiększenie stężenia azotu mocznikowego we krwi, zwiększenie aktywności aminotransferaz i fosfatazy zasadowej w surowicy, zmniejszenie wartości hemoglobiny i hematokrytu, zahamowanie agregacji płytek krwi, wydłużony czas krwawienia, zmniejszenie stężenia wapnia w surowicy, zwiększenie stężenia kwasu moczowego w surowicy.
Bardzo rzadko: ciężkie reakcje nadwrażliwości; reakcje psychotyczne; aseptyczne zapalenie opon mózgowych; szumy uszne; zapalenie przełyku, zapalenie trzustki, zwężenie jelit; nieprawidłowa czynność wątroby, uszkodzenie wątroby, niewydolność wątroby, ostre zapalenie wątroby, żółtaczka; ciężkie reakcje skórne (rumień wielopostaciowy, złuszczające zapalenie skóry, reakcje pęcherzowe, w tym zespół Stevensa-Johnsona i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, łysienie, martwicze zapalenie powięzi); martwica brodawek nerkowych podczas długotrwałego stosowania; kołatanie serca, niewydolność serca, zawał mięśnia sercowego, ostry obrzęk płuc, obrzęk; nadciśnienie tętnicze, zapalenie naczyń.

Inflanor - środki ostrożności

Należy unikać stosowania ibuprofenu jednocześnie z innymi NLPZ, w tym selektywnymi inhibitorami cyklooksygenazy-2.
Ibuprofen należy podawać wyłącznie po uwzględnieniu stosunku korzyści do ryzyka w następujących przypadkach: toczeń rumieniowaty układowy lub inne choroby autoimmunologiczne; wrodzone zaburzenia metabolizmu porfiryn (np. ostra przerywana porfiria); pierwszy i drugi trymestr ciąży, okres karmienia piersią. Szczególną ostrożność należy zachować w następujących przypadkach: choroby przewodu pokarmowego, w tym przewlekła zapalna choroba jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna); niewydolność serca i nadciśnienie tętnicze; zaburzenia czynności nerek; zaburzenia czynności wątroby; zaburzenia krzepnięcia krwi; alergie, katar sienny, przewlekły obrzęk błony śluzowej nosa, trzeci migdał, przewlekła obturacyjna choroba dróg oddechowych lub astma oskrzelowa; bezpośrednio po dużych zabiegach chirurgicznych. W przypadku pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, zastoinową niewydolnością serca (NYHA II-III), rozpoznaną chorobą niedokrwienną serca, chorobą naczyń obwodowych i (lub) chorobą naczyń mózgowych leczenie ibuprofenem należy stosować po jego starannym rozważeniu, przy czym należy unikać stosowania w dużych dawkach (2400 mg na dobę). W przypadku długotrwałego leczenia ibuprofenem konieczne jest okresowe monitorowanie czynności wątroby i nerek oraz przeprowadzenie morfologii krwi, zwłaszcza u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka. Podczas stosowania preparatu należy unikać spożywania alkoholu.

Inflanor - prowadzenie pojazdów

Podczas stosowania ibuprofenu w większych dawkach mogą wystąpić działania niepożądane ze strony OUN, takie jak zmęczenie i zawroty głowy, w pojedynczych przypadkach może dojść do osłabienia: zdolności reagowania oraz zdolności do aktywnego uczestniczenia w ruchu drogowym i obsługi maszyn.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Inflanor - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Inflanor - powiązane artykuły

Ibuprofen jest głównym składnikiem znacznej części leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Więcej »

Główne substancje czynne obniżające gorączkę i łagodzące bóle u dzieci to ibuprofen i paracetamol.w postaciach odpowiednich dla wieku dziecka.

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem