Zatrzymaj się w LEKInfo24.pl Sprawdzaj wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie Zaloguj się/Załóż bezpłatne konto
Dodaj do mojego indeksu leków »

Babyfen (Ibuprofen, Ibuprofen) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Babyfen (OTC) zawiesina doustna 100 mg/5 ml 1 but. 100 ml 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): Cena 100% (zł): Wskazania refundacyjneOpis leku Dawkowanie
Zamknij opis

Babyfen: zawiesina doustna (100 mg/5 ml) 1 but. 100 ml

Dr. Max Pharma s.r.o.
Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Niesteroidowy lek przeciwzapalny - pochodna kwasu propionowego.

SKŁAD
5 ml zawiesiny doustnej zawiera 100 mg ibuprofenu. 5 ml zawiesiny zawiera 1500 mg sorbitolu, 0,19 mg aspartamu, 0,442 mmol (10,17 mg) sodu oraz glicerol i glikol propylenowy.

WSKAZANIA
Dzieci w wieku od 3. miesiąca życia (o masie ciała powyżej 5 kg) i starsze
Krótkotrwałe, objawowe leczenie łagodnego lub umiarkowanego bólu i gorączki.
Krótkotrwałe, objawowe leczenie bólu i stanu podgorączkowego związanego z przeziębieniem i grypą.

DAWKOWANIE
Preparat jest przeznaczony wyłącznie do krótkotrwałego stosowania. Działania niepożądane można ograniczyć stosując najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów.
Dzieci
W przypadku niemowląt w wieku od 3 do 6 miesięcy konieczna jest porada lekarska, jeśli objawy zaostrzą się lub nie ustąpią maksymalnie w ciągu 24 godzin. Jeśli u dzieci w wieku od 6 miesięcy stosowanie preparatu będzie konieczne przez okres dłuższy niż 3 dni lub jeśli objawy zaostrzą się, konieczna jest konsultacja lekarza. Dawki należy podawać co 6-8 godzin. Odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami powinien wynosić co najmniej 4 godziny. Zalecana dawka dobowa wynosi 20 mg na kg mc. w dawkach podzielonych. Odstępy pomiędzy dawkowaniem powinny być podyktowane objawami.
Dzieci w wieku 3-6 miesięcy (5-7,6 kg): 2,5 ml zawiesiny (50 mg ibuprofenu) 3 razy na dobę; maksymalna dawka dobowa wynosi 7,5 ml zawiesiny (150 mg ibuprofenu).
Dzieci w wieku 6-12 miesięcy (7,7-9 kg): 2,5 ml zawiesiny (50 mg ibuprofenu) 3 do 4 razy na dobę; maksymalna dawka dobowa wynosi 7,5-10 ml zawiesiny (150-200 mg ibuprofenu).
Dzieci w wieku 1-3 lata (10-15 kg): 5 ml zawiesiny (100 mg ibuprofenu) 3 razy na dobę; maksymalna dawka dobowa wynosi 15 ml zawiesiny (300 mg ibuprofenu).
Dzieci w wieku 4-6 lat (16-20 kg): 7,5 ml zawiesiny (150 mg ibuprofenu) 3 razy na dobę; maksymalna dawka dobowa wynosi 22,5 ml zawiesiny (450 mg ibuprofenu).
Dzieci w wieku 7-9 lat (21-29 kg): 10 ml zawiesiny (200 mg ibuprofenu) 3 razy na dobę; maksymalna dawka dobowa wynosi 30 ml zawiesiny (600 mg ibuprofenu).
Dzieci w wieku 10-12 lat (30-40 kg): 10 ml zawiesiny (200 mg ibuprofenu) 4 razy na dobę; maksymalna dawka dobowa wynosi 40 ml zawiesiny (800 mg ibuprofenu).
Preparatu nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 3 miesięcy.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania preparatu w zaburzeniach czynności wątroby lub nerek. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby lub nerek.
Sposób podawania
Preparat najlepiej przyjmować z pokarmem lub po jedzeniu. Do opakowania dołączona jest strzykawka w celu ułatwienia odmierzenia właściwej dawki preparatu.

PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Pacjenci z reakcjami nadwrażliwości (np. astma, zapalenie błony śluzowej nosa, obrzęk naczynioruchowy lub pokrzywka) na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne w wywiadzie. Czynna choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, lub nawracające owrzodzenia przewodu pokarmowego lub krwawienie z przewodu pokarmowego w wywiadzie (co najmniej dwa odrębne epizody potwierdzonego owrzodzenia lub krwawienia). Krwawienie z przewodu pokarmowego lub perforacja w wywiadzie, związane z wcześniejszym stosowaniem NLPZ. Ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA). Ciężka niewydolność nerek lub wątroby. Skaza krwotoczna lub zaburzenia krzepnięcia krwi. Znaczące odwodnienie (wywołane wymiotami, biegunką lub niedostatecznym spożyciem płynów). Krwawienie z naczyń mózgowych lub inne czynne krwawienie. Dzieci w wieku poniżej 3 miesięcy. Ostatni trymestr ciąży.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Preparat nie należy stosować w pierwszym ani drugim trymestrze ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Jeśli preparat jest stosowany przez kobietę starającą się zajść w ciążę lub podczas pierwszego lub drugiego trymestru ciąży, dawkę powinno się utrzymywać jak najmniejszą, a leczenie powinno trwać możliwie najkrócej. Stosowanie preparatu w ostatnim trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Ibuprofen przenika do mleka ludzkiego, ale w dawkach terapeutycznych podczas krótkotrwałego leczenia mało prawdopodobny wydaje się wpływ na niemowlę; jeśli zalecane jest dłuższe przyjmowanie preparatu, należy rozważyć wcześniejsze zakończenie karmienia piersią.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Często: ból głowy, senność, pobudzenie, zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego, bezsenność, rozdrażnienie; zawroty głowy pochodzenia błędnikowego; niestrawność, biegunka, nudności, wymioty, ból brzucha, wzdęcia, zaparcia; zmęczenie. Niezbyt często: zapalenie błony śluzowej nosa; reakcje nadwrażliwości, takie jak świąd, pokrzywka, plamica i wysypka, a także napady astmy (z możliwym obniżeniem ciśnienia tętniczego); niepokój; parestezje; zaburzenia widzenia; osłabienie słuchu; astma, skurcz oskrzeli, duszność; zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzody dwunastnicy, wrzody żołądka, owrzodzenie jamy ustnej, perforacja przewodu pokarmowego; zapalenie wątroby, żółtaczka, nieprawidłowa czynność wątroby; wysypka, świąd, pokrzywka, plamica, reakcje nadwrażliwości na światło. Rzadko: toczeń rumieniowaty układowy; depresja, stany splątania, omamy; zapalenie nerwu wzrokowego; toksyczna neuropatia nerwu wzrokowego; uszkodzenie wątroby; obrzęki. Badania kliniczne wskazują, że stosowanie ibuprofenu, szczególnie w dużej dawce (2400 mg/dobę) może mieć związek z niewielkim zwiększeniem ryzyka tętniczych zdarzeń zakrzepowo-zatorowych (np. zawał serca lub udar).

UWAGI
W przypadku długotrwałego leczenia ibuprofenem konieczne jest okresowe monitorowanie czynności wątroby i nerek, jak również liczby krwinek, zwłaszcza u pacjentów z grupy dużego ryzyka.
Ze względu na możliwość wystąpienia podczas stosowania dużych dawek preparatu działań niepożądanych, takich jak: zmęczenie, senność, zawroty głowy (zgłaszanych jako częste) i zaburzeń widzenia (zgłaszanych jako niezbyt częste), zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn może być zaburzona w pojedynczych przypadkach; działanie to jest nasilone po jednoczesnym spożyciu alkoholu.

ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych