Dodaj do mojego indeksu leków »

Nurofen Mięśnie i Stawy Forte (Ibuprofen) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Nurofen Mięśnie i Stawy Forte (OTC) tabletki powlekane 400 mg 12 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 9,20 Cena 100% (zł): 9,20 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Nurofen Mięśnie i Stawy Forte (OTC) tabletki powlekane 400 mg 24 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 15,20 Cena 100% (zł): 15,20 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Nurofen Mięśnie i Stawy Forte

Informacja dla pacjenta

Reckitt Benckiser (Poland) S.A.

SKŁAD
1 tabletka powlekana zawiera: 400 mg ibuprofenu w postaci 512 mg dwuwodnej soli sodowej ibuprofenu. Preparat zawiera sacharozę. 1 tabletka zawiera około 2,12 mmol (48,6 mg) sodu.

WSKAZANIA

Bóle różnego pochodzenia o małym i umiarkowanym nasileniu: bóle okolicy krzyżowej, nerwobóle, bóle mięśni i stawów.

DAWKOWANIE

Preparat jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania. Przyjmowanie preparatu w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Jeżeli konieczne jest stosowanie preparatu dłużej niż 3 dni lub objawy nasilą się, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat
1 tabletka co 4 godziny. W okresie 24 godzin nie należy przyjmować więcej niż 3 tabletki (maksymalna dawka dobowa wynosi 1200 mg w dawkach podzielonych).
Dzieci
Nie podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat bez zalecenia lekarza.
Osoby w podeszłym wieku
Nie jest wymagana zmiana dawkowania.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby lub ciężką niewydolnością nerek.

PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Pacjenci, u których występowały kiedykolwiek w wywiadzie reakcje nadwrażliwości (np. pokrzywka, nieżyt nosa, obrzęk naczynioruchowy lub astma oskrzelowa) po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Czynna lub występująca w wywiadzie choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy lub krwawienie (dwa lub więcej wyraźne epizody potwierdzonego owrzodzenia lub krwawienia). Perforacja lub krwawienie z przewodu pokarmowego w wywiadzie, związane z wcześniejszym leczeniem NLPZ. Ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność nerek lub ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA). Pacjenci przyjmujący jednocześnie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym inhibitory COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych). Ostatni trymestr ciąży. Skaza krwotoczna.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
W pierwszym i drugim trymestrze ciąży nie należy stosować ibuprofenu bez zdecydowanej konieczności. Jeśli ibuprofen stosowany jest u kobiety planującej ciążę lub w pierwszym bądź drugim trymestrze ciąży, należy stosować jak najmniejszą dawkę przez jak najkrótszy możliwy okres. Ibuprofen jest przeciwwskazany w trzecim trymestrze ciąży. Przerwanie karmienia piersią nie jest konieczne w trakcie krótkotrwałego leczenia ibuprofenem w zalecanych dawkach.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Niezbyt często: ból głowy; ból brzucha, nudności, niestrawność; pokrzywka, świąd; różnego rodzaju wysypki skórne. Radko: zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość, zmęczenie; zaburzenia psychotyczne, depresja; szumy uszne; biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty, zapalenie błony śluzowej żołądka; obrzęk. Bardzo rzadko: wrzody trawienne, perforacja lub krwawienie z przewodu pokarmowego, smoliste stolce, krwawe wymioty, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zaostrzenie zapalenia jelita grubego oraz choroby Leśniowskiego i Crohna; nadciśnienie tętnicze; niewydolność serca i obrzęk; aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych; zaburzenia czynności wątroby; ciężkie reakcje skórne, takie jak reakcje pęcherzowe, w tym zespół Stevens-Johnsona, rumień wielopostaciowy i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka; niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych, szczególnie przy długotrwałym użyciu, powodująca wzrost stężenie mocznika w surowicy krwi i obrzęki, hipernatremia; ciężkie reakcje nadwrażliwości, zaostrzenie astmy, skurcz oskrzeli lub duszność; zaburzenia hematopoezy (niedokrwistość, leukopenia, trombocytopenia, pancytopenia, agranulocytoza); zmniejszenie stężenia hemoglobiny, zmniejszenie ilości wydalanego moczu. Badania kliniczne wskazują, że stosowanie ibuprofenu, zwłaszcza w dużej dawce (2400 mg/dobę), może być związane z niewielkim wzrostem ryzyka wystąpienia tętniczych incydentów zatorowo-zakrzepowych (np. zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu).

UWAGI
Podczas długotrwałego stosowania preparatu wymagane jest regularne oznaczanie parametrów czynnościowych wątroby i nerek, a także morfologii krwi.
Brak danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów, obsługę urządzeń mechanicznych w ruchu i sprawność psychofizyczną podczas stosowania preparatu w zalecanych dawkach i przez zalecany okres.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych